Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur 2024 będzie rekordowa! Tyle mają dostać seniorzy po podwyżce 1 marca [wyliczenia]

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Wideo
od 16 lat
Waloryzacja emerytur w 2024 roku została zaplanowana w budżecie na przyszły rok. Oprócz wyższych emerytur, seniorzy będą mogli skorzystać z dodatkowych emerytur - trzynastej i czternastej. Te będą wypłacone w wyższej niż 2023 r. kwocie. Ile dostaną emeryci? Szczegóły w artykule, a wyliczenia kwot emerytury po 12,3 proc. waloryzacji zamieszczamy w galerii. Zajrzyj i sprawdź, ile dostaną emeryci.

Spis treści

W 2024 roku emeryci mogą liczyć na podniesienie kwoty wypłacanych rent i emerytur - mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg z PiS.


To może Cię zainteresować: Rządowy program 500 plus wprowadzono w 2016 roku. Już wiadomo, że od 1 stycznia 2024 roku rodzice dostaną więcej pieniędzy na dziecko. Od stycznia 2024 roku ma bowiem wejść w życie dodatek 800 plus. Kto może liczyć na pieniądze z rządowego programu Rodzina 800 plus i jakie warunki trzeba spełnić, by dostać pieniądze? Uwaga, niektórzy rodzice nie otrzymają świadczenia w styczniu br.! Więcej ważnych informacji dotyczących 800+ przekazuje bydgoski oddział ZUS.


W 2024 roku emerytury mają być rekordowo wysokie

W budżecie na 2024 r. zarezerwowano pieniądze na waloryzację świadczeń emerytalnych. Przypomnijmy, że w projekcie ustawy budżetowej rząd wniósł, by Sejm uchwalił kolejną waloryzację emerytur i rent według wskaźnika 112,3 proc. Tak wysoka podwyżka związana jest z inflacją - i chociaż analitycy spodziewają się, że ta będzie spadać, to już wiadomo, że waloryzacja emerytur w 2024 roku ma być rekordowo wysoka.

W przyszłym roku seniorzy otrzymają wyższe emerytury niż w 2023. W 2024 roku minimalna emerytura ma wynieść 1782 zł (brutto). Dla porównania, w 2023 roku minimalna emerytura wynosiła 1588,44 zł brutto. Wyliczenia kwot, jakie emeryci dostaną miesięcznie po waloryzacji świadczeń, która nastąpi 1 marca 2024 r., prezentujemy w galerii. Dla ułatwienia podajemy kwoty netto ("na rękę"). Kliknij w poniższy baner i zobacz, jakich kwot mogą spodziewać się emeryci.

Wiadomo też, że w 2024 roku wyższe będą "trzynastki" i "czternastki"

Minister rodziny Marlena Maląg poinformowała, że w 2024 roku koszt waloryzacji rent i emerytur (łącznie z waloryzacją 13. i 14. emerytury) ma wynieść aż 43 mld złotych.

Przypomnimy, że w ubiegłych latach rząd stosował kwotowo-procentowy sposób waloryzacji emerytur z gwarantowaną minimalną kwotą podwyżki, a beneficjentami takiego wypłacania świadczeń byli ci, którzy otrzymywali najniższe emerytury.


Przedstawiamy wyliczenia bydgoskiego oddziału ZUS, którego rzeczniczka, Katarzyna Michałek, opublikowała informację o najwyższych i najniższych świadczeniach, jakie wypłacane są seniorom w Polsce. Zobacz, jakie rekordowe emerytury wypłacane są w Polsce i kto je dostaje. Są także emerytury tak niskie, że trudno w nie uwierzyć! Szczegóły na kolejnych slajdach galerii ►►

Rekordowe emerytury - tyle dostają emeryci. Najwyższe świadc...


Zasady przyznawania 13. i 14. emerytury w 2024 roku

Trzynasta emerytura wypłacana jest każdemu emerytowi, niezależnie od wysokości otrzymywanego przez niego świadczenia. Wysokość 13. emerytury jest równa wysokości minimalnej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2024 roku "trzynastki" będą wypłacane w kwietniu 2024 r. Emeryci nie muszą składać żadnych wniosków ani dokumentów do ZUS, by otrzymać 13. emeryturę.
Czternasta emerytura to świadczenie, które z urzędu (nie trzeba również składać wniosków ani dokumentów, by je otrzymać) wypłacane jest emerytom i rencistom, pobierającym emerytury zasadnicze do wysokości 2900 złotych brutto. W ustawie regulującej przepisy dot. 14. emerytury wskazano, że rząd każdego roku wskaże termin wypłaty czternastej emerytury nie później niż do dnia 31 października danego roku. W 2023 roku wypłaty "czternastek" realizowano we wrześniu.


O gwarze czasów PRL-u możemy mówić w kontekście charakterystycznych słów, które używane były po w okresie od zakończenia wojny w 1945 roku do wczesnych lat 90. ubiegłego wieku. Słownictwo PRL-u powoli zanika wraz z odchodzącym pokoleniem, coraz więcej wtedy używanych słów staje się niezrozumiałe obecnie żyjącym. W naszym artykule przypominamy 30 słów, które powstały, używane były w czasach PRL-u. Pamiętacie je? A może żyliście w tych czasach i używaliście takich słów, zwrotów i sformułowań?


14 emerytura w 2024 roku - ważne informacje

  • By otrzymać 14. emeryturę, nie trzeba składać żadnych wniosków ani dokumentów. ZUS przelewa świadczenie automatycznie wszystkim uprawnionym seniorom w należnej im wysokości.
  • Od czternastej emerytury trzeba jednak zapłacić podatek oraz składkę zdrowotną, nie każdy też dostanie całe świadczenie.
  • Emeryci, którym przysługuje "zwykła" emerytura do 2900 złotych brutto dostaną czternastkę w całości. U seniorów, których emerytura jest wyższa, będzie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę".
  • Z kwoty 14. emerytury nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje. Środków wypłaconych z tytułu 14. emerytury nie ma prawa zająć komornik.
  • Kwoty wypłacane z tytułu 14. emerytury nie będą miały wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub inne finansowe wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną).
  • Czternasta emerytura przysługiwać będzie do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba. Czternasta emerytura w takim przypadku zostanie proporcjonalnie podzielona pomiędzy osoby uprawnione do renty rodzinnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera