
Nie trzeba składać wniosków o waloryzację świadczenia. Każdy emeryt i rencista otrzyma z ZUS decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Dla porównania, w ubiegłym roku waloryzacja emerytur wyniosła "tylko 7 proc.".

W 2023 roku na konto emerytów wpłynie trzynasta i czternasta emerytura[/b]. Prace legislacyjne dotyczące tej drugiej dopiero zostaną przeprowadzone. Znamy jednak najważniejsze założenia.

Minimalna emerytura w Polsce od marca 2023 roku ma wynosić brutto 1588,44 zł. Takie właśnie świadczenie w ramach "trzynastki" i "czternastki" otrzymają emeryci w 2023 roku. Trzynasta emerytura zostanie wypłacona wszystkim emerytom - bez względu na wysokość otrzymywanej emerytury. Każdy emeryt dostanie dodatkową minimalną emeryturę na swoje konto. Pieniądze zostaną przelane w kwietniu 2023 roku - wraz ze zwykłą emeryturą należną za ten miesiąc.

Według składanych przez rządzących deklaracji, czternasta emerytura będzie wypłacona na podobnych zasadach, jak w 2022 roku. Oznaczałoby to, że na pełną kwotę będą mogły liczyć osoby pobierające emeryturę do pewnej wysokości. Emeryci otrzymujący wyższe świadczenia musieliby liczyć się zatem z pomniejszeniem "czternastki" na zasadzie złotówka za złotówkę powyżej określonego pułapu. W 2022 roku wynosił on 2900 złotych brutto (osoby pobierające emeryturę do tej wysokości otrzymały całą czternastkę). Świadczenie miałoby zostać wypłacone na przełomie sierpnia i lipca.