Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur 2022. Eksperci twierdzą, że będzie wyższa niż zakłada rząd. Ile dostaną emeryci, zobacz wyliczenia [6.09.2021 r.]

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Eksperci szacują, że waloryzacja świadczeń emerytalnych w marcu 2022 wyniesie 5,4 proc. Jak to konkretnie przełoży się na wzrost emerytur? W dalszej części galerii podajemy wyliczenia emerytur po waloryzacji w 2022 roku. Zobacz stawki. Kliknij strzałkę obok zdjęcia lub przesuń je gestem >>>
Eksperci szacują, że waloryzacja świadczeń emerytalnych w marcu 2022 wyniesie 5,4 proc. Jak to konkretnie przełoży się na wzrost emerytur? W dalszej części galerii podajemy wyliczenia emerytur po waloryzacji w 2022 roku. Zobacz stawki. Kliknij strzałkę obok zdjęcia lub przesuń je gestem >>>pixabay, Anna Sulencka/pompi, zdjęcie ilustracyjne
Eksperci twierdzą, że założenia rządu odnośnie waloryzacji będą zweryfikowane. Podwyżki emerytur mają być wyższe niż zakładano - wszystko za sprawą wysokiej inflacji. Ta ma bezpośrednie przełożenie na podwyżki emerytur. Przy wyliczaniu podwyżek brane pod uwagę są bowiem dwa wskaźniki - inflację w kontekście gospodarstw emeryckich oraz realny wzrost płac w Polsce. To oznacza, że w 2022 roku emeryci mogą oczekiwać wysokiej podwyżki świadczeń.

Zobacz wideo: Bydgoskie wodociągi mają już ponad 120 lat!

Emerytury w 2022 roku - o ile wzrosną świadczenia?

Nawet o 4,89 procenta - o tyle mogą wzrosnąć emerytury w 2022 roku w porównaniu do obecnie wypłacanych świadczeń - taką wartość zapisano w budżecie państwa.

Zobacz, ile wyniosą emerytury w 2022 roku, jeśli ziszczą się założenia ekspertów:

Emerytury 2022. Waloryzacja będzie wyższa niż zakładano?

Prawdopodobnie jednak wysokość podwyżki będzie wyższa niż założono. Wszystko przez rekordową inflację - ta jest bowiem wyższa niż założył rząd. GUS poinformował, że w sierpniu 2021 w ujęciu rocznym sięgnęła ona 5,4 procent. Wysoki wzrost cen będzie musiał zostać zrekompensowany w waloryzacji świadczeń. Niedoszacowane wskaźniki inflacji wymuszą na rządzie ponowne wyliczenia budżetu.

Można więc szacować, że gdy wzrost wynagrodzeń wyniesie 2,5 procent, to ogólnie waloryzacja emerytur w przyszłym roku osiągnie 5,4 procent - mówi dr Łukasz Wacławik.

Podwyżka emerytur w 2022 roku wyniesie 5,4% - twierdzi ekspert

Eksperci szacują, ile realnie może wynieść waloryzacja emerytur. Dr Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania krakowskiej AGH wypowiedział się w "Gazecie Wyborczej" i określił wysokość waloryzacji, której można się spodziewać w 2022 roku. Od początku roku średnia inflacja wynosi równo 4 proc. Jeśli jednak ostatnie miesiące 2021 roku będą podobne jeśli chodzi o wzrosty jak lipiec i sierpień, to całoroczny wzrost cen wyniesie 4,6 procent. To jest jednak inflacja ogólna dla wszystkich, a trzeba pamiętać, że koszyk inflacyjny dla emerytów jest zazwyczaj wyższy. Można więc szacować, że gdy wzrost wynagrodzeń wyniesie 2,5 procent, to ogólnie waloryzacja emerytur w przyszłym roku osiągnie 5,4 procent - mówi dr Łukasz Wacławik.

W 2021 roku najniższe świadczenie emerytalne wyniosło 1250,88 zł. Zakładając, że świadczenia emerytalne wzrosną o 5,4 procenta, najniższa emerytura wzrośnie do kwoty 1318,43 zł. Rząd z kolei zakłada, że w 2022 roku najniższa emerytura wynosić będzie 1312,04 zł.

To może Cię zainteresować

Zobacz również

Zobacz ogłoszenia z bydgoskich gazet sprzed 100 lat!:

Nie do wiary - te ogłoszenia mają ponad 100 lat i pochodzą z archiwalnych wydań "Gazety Bydgoskiej" z końca XIX wieku. Zobaczcie unikalne zdjęcia ogłoszeń z gazet publikowanych w 1899 roku! zdjęcia ogłoszeń >>>

Ogłoszenia z bydgoskich gazet sprzed ponad 100 lat! Zobaczci...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo