reklama

Waloryzacja emerytur 2020 [kwoty, wyliczenia]. Jakie podwyżki od przyszłego roku? [20.11.2019]

sierZaktualizowano 
Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku. Na następnych slajdach prezentujemy wyliczenia (brutto) dla przykładowych emerytur przy założeniu, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,24 proc. Uwzględniliśmy również emerytury, które znajdują się poniżej pułapu waloryzacji kwotowej, która w 2019 wyniosła 70 zł brutto. Archiwum Polska Press
Emerytury i renty w 2020 roku. Wygląda na to, że waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku będzie wyższa niż w 2019. Wszystko przez wysoki wskaźnik inflacji, który jest jednym z wyznaczników poziomu waloryzacji świadczeń. O ile zatem mogą wzrosnąć renty i emerytury? Jaka będzie najniższa emerytura i czy będzie obowiązywać kwotowa waloryzacja dla najniższych świadczeń? O tym piszemy poniżej.

Waloryzacja 2020. O ile wzrosną emerytury?

W marcu 2019 roku emerytury i renty wzrosły o 2,86 proc. (chociaż pierwotnie zakładano, że podwyżka będzie wyższa i wyniesie ponad 3,2 proc.). Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku emeryci renciści będą mogli liczyć na większy wskaźnik waloryzacji. Na razie z założeń rządowych wynika, że waloryzacja w przyszłym roku ma wynieść 103,24 proc. (taki wskaźnik waloryzacji podał rząd w przyjętym 27 sierpnia 2019 projekcie budżetu na 2020 rok.) Wielu jednak przypuszcza, że z powodu podwyższonej inflacji wskaźnik ten będzie musiał być większy.

ZOBACZ WYLICZENIA PODWYŻEK DLA PRZYKŁADOWYCH EMERYTUR W GALERII PONIŻEJ

Emerytury 2020 [Waloryzacja, wyliczenia: 20.11.2019]. Jakie ...

Warto wiedzieć
Ministerstwo Finansów wylicza wzrost rent i emerytur w danym roku biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • inflację w gospodarstwach emeryckich - wzrost cen towarów, które (statystycznie najwięcej) kupują seniorzy
  • realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację.

Kiedy poznamy ostateczny wskaźnik waloryzacji na 2020 rok?

WARTO WIEDZIEĆ: Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało, by minimalna emerytura w 2020 roku wzrosła z 1100 do 1200 złotych brutto.

Jak informuje nas MPRiPS, zapisany w projekcie budżetu wskaźnik 103,24 proc. wynika z prognozowanych wielkości makroekonomicznych na rok 2019 w zakresie inflacji i wzrostu wynagrodzeń. - Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r., kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok - pisze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w przesłanej nam odpowiedzi.

Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r., kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok

ZOBACZ
ZMIANA CZASU na zimowy 2019. Kiedy przestawiamy zegarki. Kiedy zlikwidowana zostanie zmiana czasu?

Waloryzacja kwotowa i procentowa?

W 2019 roku rząd zdecydował się wprowadzić kwotową waloryzację dla emerytów pobierających niższe świadczenia. Emerytura wzrosła więc minimum o 70 złotych brutto. Jeżeli z waloryzacji wychodziła wyższa stawka - dopiero wówczas stosowano wskaźnik procentowy. Czy osobom pobierającym niższe świadczenia będzie przysługiwała waloryzacja kwotowa również w 2020 roku?

- W chwili obecnej jest za wcześnie, aby podejmować konkretne decyzje w zakresie zmiany zasad waloryzacji w kolejnym roku - poinformowało nas na początku września ministerstwo. - Ponadto, jeszcze w bieżącym roku, w Radzie Dialogu Społecznego, w ramach Przeglądu systemu emerytalnego, zaplanowane zostały spotkania, podczas których omawiane będą istotne kwestie występujące w systemie ubezpieczeń społecznych, a także propozycje ewentualnych zmian, w szczególności dotyczące emerytów i rencistów. Zgodnie z zaproponowanym harmonogramem, podjęty zostanie także temat zasad ustalania wysokości świadczeń, w ramach którego dyskutowana będzie waloryzacja emerytur i rent oraz mechanizmy korygujące/adaptujące wysokość świadczeń.

AKTUALIZACJA: PiS zapowiedziało we wrześniu, że będzie dążyć do wprowadzenia waloryzacji kwotowej i procentowej. Emerytury w 2020 roku miałby wzrosnąć o co najmniej 70 zł brutto. Z tego rozwiązania skorzystałyby osoby pobierające niższe świadczenia. Procentowa waloryzacja obowiązywałaby natomiast emerytów, u których podwyżka przekracza 70 zł.

Waloryzacja 2019 - jakie podwyżki dostali emeryci i renciści

Dokładne wyliczenia "podwyżek" dla różnych świadczeń oraz przykładowych emerytur w 2019 roku znajdziecie w galerii poniżej.

WALORYZACJA emerytur ZUS w 2019. [tabela, wyliczenia]. Renty...

FLESZ: Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji

Emerytura +, czyli "trzynastka" dla emerytów

W maju 2019 r. ok. 9,72 miliona osób pobierających emerytury i renty otrzymało tzw. Emeryturę+. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1,1 tys. złotych brutto.

Wraz z coroczną waloryzacją rent i emerytur nowe świadczenie jest realnym wsparciem finansowym dla wszystkich emerytur i rencistów, szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia.

Emerytura dla matek/ojców z co najmniej 4 dzieci

W budżecie na 2020 rok rząd zagwarantuje wypłatę uzupełniającego świadczenia rodzicielskiego dla osób, które wychowały co najmniej 4 dzieci i z tytułu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie najniższej emerytury.

Budżet na 2020 rok. Co planuje rząd?

Projekt budżetu na 2020 r. zakłada, że w przyszłym roku wydatki budżetu państwa zostaną zrównoważone wpływami i wyniosą 429,5 mld zł. Oznacza to, że budżet na 2020 r. ma być pierwszym budżetem bez deficytu od 1990 r.

W projekcie przewiduje się wzrost PKB (w ujęciu realnym o 3,7 proc.) oraz średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflację) na poziomie 2,5 proc.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 277

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jaka waloryzacja tu 500 tam 500 a emerytom urobionym przez ciężkie lata co najwyżej komora gazowa

T
Tomasz

Który mądry ekonomista mi wyliczyć bo głupców mam już dość skoro miesięcznie do maja wydatki moje nazywność wynosiły 1500 zł a od maja wynoszą 1635 zł to ile w końcu wydaje więcej, 3.24 %czy więcej mnie się wydaje nie będąc ekonomistą że to trochę więcej.

d
dirty nasty

gdy prawie pięć lat temu zarabiałem 3,5 tys złotych to coś to znaczyło, dzisiaj ledwo udaje się odłożyć cokolwiek

G
Gość
20 października, 21:48, 42 kierat też za mało:

Dalibyście już spokój z tym ogłupianiem emerytów-dobrze wiedzą,że waloryzacja to powinna 10%wynosić a nie jakieś nędzne ochłapy i jeszcze chwały pod niebiosa wstyd szubrawce zakłamane☹

A tu się mylisz, są emeryci którzy maj 7-8%,jak to PiS mówi Ci najbiedniejsi, dolicz do tego tzw przez PiS 13 i14 które w całości dostają tylko ci tzw najbiedniejsi, a niektórzy jeszcze 500 policz to wszystko to wyjdzie więcej niż 10 %. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich emerytów, bo ci którzy zadbali o swoja starość i mają wyższe emerytury dostają tylko waloryzacje i dodatek 880 jak w ub roku, bo trzynastka to wysokość emerytury a nie 880 zł

G
Gość
30 października, 06:41, Krzys:

Niech się rząd modli żeby inflacja nie przekroczyła 4.5% bo te 3.24% to już od czerwca jest nie aktualne. I niech rząd nie myśli że wszyscy mieli dwójkę z matematyki. Dziękuję i czekam na ile rząd po raz kolejny wycyka emerytów.

Wycycka no i co, nic emeryt to zbędny balast jak jest niepotrzebny to się go wyrzuca, i co taki emeryt zaszkodzi państwu, a PiS o nic nie musi się modlić, jak do tej pory ludzie wybaczaja im wszystko to i to wybacza

G
Gość
31 października, 20:53, losos:

No i co wam z tego ze posiszecie sobie te klamstewka?

Nie tak, często jest to prawda, niewygodna prawda dla ludzi, państwa, wyznawców PiS, a nikt nie lubi jak się mu mówi prawdę której on nie akceptuje

G
Gość
19 października, 19:19, Grigi:

A matki które wychowały trójkę dzieci to gips?

A matki,które wychowaly 4 dzieci i pracowały ponad 40 lat, to co?. Gdzie uznanie od Państwa? Należy się dodatek przynajmniej.

G
Gość
21 października, 10:48, Zawiedziona:

Przestańcie kłamać że, najniższa emerytura wynosi 1100 zł!!!

A ile? Jak pracowalas może 5 lat to nie masz najniższej emerytury.

l
losos

No i co wam z tego ze posiszecie sobie te klamstewka?

K
Krzys

Niech się rząd modli żeby inflacja nie przekroczyła 4.5% bo te 3.24% to już od czerwca jest nie aktualne. I niech rząd nie myśli że wszyscy mieli dwójkę z matematyki. Dziękuję i czekam na ile rząd po raz kolejny wycyka emerytów.

G
Gość
14 września, 20:24, Precz z pisiokliką!!!!:

A wy to nie wiecie,że 14-ek nie będzie,a 13- ki dopiero w 2021 roku...tak ślepo wierzycie PiSowi...a oni już wyciulali emerytów!!!!

25 września, 16:59, Gość:

Ty już wiesz że nie będzie. Jeszcze żaden rząd po 89r nie dał takiego dodatku emerytom ale ciągle źle narzekania.. PO wam coś dało? Chyba tylko wyższe podatki bo piniędzy nie ma i nie bedzie

16 października, 19:38, Gość:

To jest dodatek z Twojego podatku, rząd nic nie dał,daje 500 i matką emerytury co wychowały dzieci.

A gdzie byl dodatek za tuska tez podatki zabierali

G
Gość

Kiedy bedzie ustawa dla pokrzywdzonych kobiet z 1953 r. Dla matek niepracujacych jest ustawa które urodz. 4 dzieci. Jak długo mamy czekać

m
maślanka
18 października, 13:01, sonka:

emeryci nie mają łatwego życia. Często są już to osoby przepracowane które nie mają zdrowia już i ochoty żeby cieszyć się wolnym czasem. Widzę jak moja babcia już wygląda i jeszcze musi oszczędzać, dlatego ja coraz bardziej przekonuję się by odkładać w ppk

PPK? Jaka masz gwarancje z ppk? Zapomniałeś o OFE? Przecież w ustawie jest zapis, że mogą zamknąć ten projekt. W ogóle warunki wypłacania tej kasy też są jakieś śmierdzące i nie do końca uczciwe. Lepiej przygotujmy się, że na starość nic dobrego nas nie czeka i jak nie nakradniesz odpowiednio dużo teraz albo jak ci dzieci nie pomogą to zostaniemy z ręką w nocniku

Z
Zawiedziona

Przestańcie kłamać że, najniższa emerytura wynosi 1100 zł!!!

43 i robić,robić do
18 października, 07:39, Krzysztof:

A gdzie są emerytury stażowe po 35 i 40 latach pracy dla kobiet i mężczyzn. Mamy pracować do śmierci na te wszystkie rzeczy wymyślone przez rząd. Dokąd tak ma być żeby pracować po50 lat. Czy to nie jest chore.

Chore jak nic,zakiwali sie Ci z pis,

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3