Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczył w II wojnie światowej, potem pracował w Zachemie. Pan Zbigniew z Bydgoszczy skończył 100 lat

OPRAC.:
Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Pan Zbigniew Poleski jest kolejnym stuletnim mieszkańcem Bydgoszczy, do którego trafiło marszałkowskie wyróżnienie
Pan Zbigniew Poleski jest kolejnym stuletnim mieszkańcem Bydgoszczy, do którego trafiło marszałkowskie wyróżnienie Fot. Nadesłane
Walczył na frontach II wojny światowej, wcześniej brał udział w konspiracji, za co po wojnie został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej – Zbigniew Poleski świętował setne urodziny. Jubilat został uhonorowany najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, marszałkowskim złotym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Pan Zbigniew Poleski jest kolejnym stuletnim mieszkańcem Bydgoszczy, do którego trafiło marszałkowskie wyróżnienie. Pracownicy UMWK-P przybliżają jego barwny życiorys.
- Kombatant ukończył studia na Wydziale Chemii Politechniki Szczecińskiej, do emerytury pracował w Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Jeszcze niedawno pana Zbigniewa można było spotkać spacerującego po bydgoskim Myślęcinku. Od zawsze szczególnie ceni sobie kontakt z naturą. Urodził się w Krzyżyku Iłowskim w powiecie sochaczewskim 18 lutego 1924 roku. Jego ojciec Kazimierz był nauczycielem, mama Karolina prowadziła dom i wychowywała dzieci. Miał siostrę i brata. Po wybuchu wojny, jako kilkunastoletni chłopiec wstąpił w szeregi Związku Walki Zbrojnej, był łącznikiem. Bronił ojczyzny jako żołnierz Armii Krajowej. W czasie okupacji pod pseudonimem „Kieł” walczył w szeregach plutonu Tadeusza Drzewieckiego. Wstąpił do Wojska Polskiego. Przeszedł cały szlak bojowy docierając na tereny Niemiec. Swoją drogę wojenną zakończył w stopniu porucznika w grudniu 1945 roku.

To też może Cię zainteresować

Czasy powojenne związane są z pracą w sektorze chemicznym, najpierw w Zakładach Chemicznych Boruta w Zgierzu, a dziesięć lat później w Zakładach Chemicznych w Bydgoszczy. Ma dwie córki. Doczekał się trojga wnuków, z których jest bardzo dumny.

- Jego pasją było łowiectwo, był sędzią sądu łowieckiego. Podczas polowań zawsze towarzyszyły mu psy, bez których nie wyobrażał sobie życia. Zwykł mówić, że nikt nie będzie cię tak bezwarunkowo kochał, jak twój pies. W wolnym czasie wędkował i pływał - cytują słowa najbliższych urzędnicy. - Pan Zbigniew lubi spacery, radość daje mu wypoczynek na świeżym powietrzu. Szanuje przyrodę, dba o nią, zwłaszcza w najbliższym otoczeniu. W życiu kieruje się zasadami, zawsze reaguje w przypadku przekroczenia granic. Kocha swoją ojczyznę i naturę. Dużo wymaga od siebie i innych.

Za swoje dokonania został odznaczony Krzyżem Partyzanckim (1982), Krzyżem Armii Krajowej (1993), Srebrnym Medalem „Zasłużonym na polu chwały” (1945), Medalem za udział w walkach o Berlin (1976), Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945 (1983) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1980).
Urząd Marszałkowski przypomina, że rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcane są do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected]. Więcej informacji na stronie internetowej UMWK-P, w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera