W ramach zajęć dzieci zwiedzą aktualne wystawy i dowiedzą się wielu ciekawostek związanych z muzealnymi eksponatami.
<!** Image 2 align=none alt="Image 174779" sub="W ramach muzealnych zajęć najmłodsi poznają stare zakątki naszego miasta">
Spotkania będą odbywały się w dwóch terminach: od 5 do 7 lipca dla dzieci w wieku od 7 do 9 lat oraz od 19 do 21 lipca dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat. 5 lipca w zespole spichrzy przy ulicy Grodzkiej 7-11 najmłodsi uczestnicy zajęć wcielą się w „Tropicieli symboli Bydgoszczy”.
- Czasami żyjemy w jakimś miejscu, ale okazuje się, że mało o nim wiemy. Dlatego będę próbowała przybliżyć dzieciom symbole ważne dla naszego miasta, a także ważne miejsca, które stały się symbolami Bydgoszczy - zapowiada Anna Chmara z Muzeum Okręgowego.
W krainie Słowian
6 lipca w Białym Spichrzu przy ul. Mennica 2 odbędą się zajęcia pod nazwą „W krainie Słowian”. Mali archeolodzy będą mieli szansę odkryć podczas nich skarby z przeszłości oraz wybudować dawny gród Bydgoszczy. Z kolei 7 lipca maluchy odwiedzą Europejskie Centrum Pieniądza przy ul. Mennica 4, gdzie będą poruszać się „W świecie monet i banknotów”.
Miasto pełne tajemnic
- Chcemy połączyć część typowo edukacyjną z umożliwieniem dzieciom wykonania czegoś twórczego. Oczywiście po zajęciach będą one mogły zabrać swoje makiety do domu - mówi Anna Chmara.
19 lipca dzieci w wieku 10-12 lat spotkają się w zespole spichrzy przy ulicy Grodzkiej 7-11 na zajęciach zatytułowanych „Bydgoszcz - nasza mała ojczyzna”, a dzień później w Białym Spichrzu przy ul. Mennica 2 usłyszą „Opowieść o mieście pełnym tajemnic”. - Zajęcia dla starszych dzieci również będą podzielone na dwie części, wędrówkę po danej ekspozycji i możliwość aktywnego tworzenia. Gdy na maluchy czeka więcej nauki poprzez zabawę, w przypadku starszych dzieci będziemy przekazywać już konkretne informacje - tłumaczy prowadząca zajęcia.
<!** reklama>
Dzieci będą miały okazję poznać m.in. historię budynków, których już nie ma w Bydgoszczy, a 21 lipca na zajęciach pt. „Euro - waluta, która zalała Europę” w Europejskim Centrum Pieniądza poznają rewersy monet i poznają państwa, w których płaci się w euro.
Wszystkie zajęcia trwają w godz. od 10.00 do 11.30. Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Zapisy prowadzone są w Dziale Edukacji i Promocji pod numerami telefonów: 52 5859910 oraz 5859911.
Ponadto Muzeum Okręgowe zorganizowało cykl warsztatów z zakresu designu. Spotkania będą odbywały się w dwóch terminach: od 12 do 14 lipca oraz od 26 do 28 lipca. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Warsztaty poprowadzi Lidia Fajtanowska, współwłaścicielka Studia Projektowego ROGO, pedagog i nauczycielka rysunku, malarstwa i podstaw projektowania.