Jeszcze rok temu, ktoś, kto rezerwował wakacje na ostatnią chwilę mógł liczyć wyjątkowo korzystną cenowo okazję, ale regułą były ceny bardzo zbliżone do tych z first minute. Dlatego wakacje letnie w 2016 roku rezerwowało znacznie więcej łowców last minute niż turystów, którzy chcieli mieć ten temat załatwiony odpowiednio wcześnie – jesienią, a najpóźniej na początku wiosny.
Na widmo plajty – Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Ze statystyk Travelplanet.pl wynika, że wakacje w 2016 roku w formie last minute w biurach podróży kupiło blisko 40 proc turystów, zaś first minute – 25 proc.
– W wypadku tych ostatnich to był i tak duży postęp. Jeszcze dekadę wcześniej takie rezerwacje stanowiły ok. 15 proc. Jednak sytuacja uległa zmianie w tym roku. Według raportu Polskiej Izby Turystyki letnie wakacje na więcej niż dwa miesiące przed wylotem kupił niemal co trzeci polski turysta (31 proc.). Z kolei odsetek łowców okazji nieznacznie spadł. Eksperci z branży turystycznej tłumaczą, że za taką zmianą kryje się powstanie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG) – zauważa Radosław Damasiewicz, Travelplanet.pl. - TFG to przełamanie psychologicznej obawy, że pieniądze zainwestowane na kilka miesięcy przed wakacjami mogą przepaść z powodu upadłości organizatora wypoczynku. Turyści uwierzyli, że Fundusz rozwiązuje ten problem i wyjątkowo wcześnie zaczęli kupować letnie wakacje- dodaje.
Last minute coraz mniej opłacalne? Wyjątkowo wczesne finalizowanie transakcji spowodowało, że oferta last minute na najbardziej popularnych kierunkach była wyjątkowo skąpa i mało atrakcyjna cenowo, z wyjątkiem Egiptu i Turcji, które z tego powodu wróciły do łask turystów.
- Bardzo prawdopodobne, że tak samo będzie w nadchodzącym sezonie letnim. Turyści ruszą do biur podróży po wakacje letnie już jesienią i zimą, bo tego lata przekonali się wyjątkowo dobitnie, że kupując na ostatnią chwilę mamy znacznie mniejszy wybór ofert i często są one po prostu droższe niż wakacje first minute- mówi ekspert.
TFG eliminuje ryzyko utraty pieniędzy, wpłaconych często na kilka miesięcy przed wylotem, ale to niejedyna ochrona turystycznej inwestycji. Dodatkowo niektóre biura wprowadzają jeszcze inne rozwiązanie: jeśli oferta last minute na wykupione wcześnie wakacje okazałaby się tańsza, turysta otrzyma zwrot takiej swoistej „nadpłaty”.
Dlatego wakacje all inclusive w szczycie letniego sezonu w czterogwiazdkowym hotelu w Maroko, Tunezji, Egipcie, Turcji czy Bułgarii, które obecnie można kupić za ok 1600 – 1800 zł lub urlop w tym czasie i tym standardzie w Grecji, na Cyprze lub Albanii za 2000 – 2200 zł mogą być przed samym wyjazdem już tylko tańsze.
First Minute, czyli cały katalog do dyspozycji
Rezerwacje First Minute to wybór z oferty katalogowej. Tymczasem oferta last minute to łapanie okazji w postaci niesprzedanych jeszcze ofert. A tych naprawdę świetnych cenowo z roku na rok jest mniej. Zaś w przyszłym sezonie, według przewidywań ekspertów z branży turystycznej, last minute może być jeszcze bardziej rozczarowujące niż minionego lata.
- Jeśli chcemy jechać w konkretne miejsce z paczką przyjaciół a nawet rodzinnie, w czwórkę, z dwójką dzieci, możemy mieć duże problemy ze znalezieniem ofert w najbardziej popularnych krajach a zwłaszcza w najbardziej popularnym standardzie – przestrzega Damasiewicz. – W minionym sezonie właśnie z takiego powodu świetnie sprzedawał się Egipt czy Turcja, które we wczesnych rezerwacjach wcale nie były faworytem turystów- dodaje.
Im więc bardziej sprecyzowane plany na wakacje, tym wcześniej warto je zarezerwować. „Marzyłem o Chorwacji, ale zabrakło fajnych ofert” – to, przyznacie, mało przyjemne wspomnienia z wakacji.