Spis treści
Wakacje kredytowe 2024. Decyzja już wkrótce
Ostatni weekend minął pod znakiem kolejnych zapowiedzi ważnych dla wszystkich złotówkowych kredytobiorców w kraju. Rząd obecnie czeka na realne analizy sytuacji na rynku kredytowym w Polsce.
– Wrzesień jest realnym terminem ogłoszenia tego, czy rozwiązania dotyczące wakacji kredytowych będą kontynuowane – powiedział Piotr Müller w Polsat News.
Już pod koniec czerwca premier Mateusz Morawiecki informował, że rząd bierze pod uwagę ponowne wykorzystanie mechanizmu wakacji kredytowych dla Polaków w związku z nadal ciężką sytuacją ekonomiczną większości z nas. Wówczas wspominał on, że decyzje mogą zapaść już w lipcu lub sierpniu, a przedłużenie wakacji kredytowych uzależniał od:
- poziomu niespłaconych kredytów,
- szybkości spadków stóp procentowych,
- nadziei na spadki stóp procentowych.
Mogę dzisiaj powiedzieć, że jeśli ona zapadnie, jako przedłużenie wakacji kredytowych, to ja będę rekomendował odpowiednim instytucjom zastosowanie kryteriów dochodowych - dodaje obecnie szef rządu.
Wysokie progi dochodowe
Swoje stanowisko w tej sprawie jasno wyraził rzecznik rządu. Piotr Müller na antenie Polsat News powiedział:
– Jeśliby się okazało, że sytuacja na rynku jest nadal trudna, to jesteśmy gotowi, by podjąć tego typu działania, podobne. Faktycznie z ewentualnym progiem dochodowym, (…) na tyle wysokim, że przytłaczająca większość kredytobiorców mogłaby skorzystać. Ale podkreślam, jeśli będzie taka decyzja, bo w tej chwili nie jest to przesądzone.
Pod koniec lipca 2022 roku w życie weszła ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa wprowadziła tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r.
Do lipca br. z wakacji kredytowych skorzystało już 1,94 mln kredytobiorców, a więc 56 proc. uprawnionych. Zawieszenie spłaty dotyczyło do tej pory 1,14 mln kredytów na łączną kwotę 283 mld zł.
