
Od 29 lipca zacznie obowiązywać ustawa o wakacjach kredytowych. Wielu z Was zastanawia się, czy brać wakacje, a jeśli tak, to jak zrobić to z głową.
Eksperci wskazują, że nawet dla tych, którzy nieźle radzą sobie ze spłatą kredytu, wakacje kredytowe mogą stanowić sposób na obniżenie raty w przyszłości.
Sprawdź, czym są wakacje kredytowe, komu przysługują, jak będzie można złożyć wniosek, w których miesiącach najlepiej go złożyć i na czym polega mechanizm, który może pomóc w obniżeniu raty. ▶▶

Ustawa o wakacjach kredytowych, która jest odpowiedzią na inflację i rosnące stopy procentowe, wchodzi w życie 29 lipca 2022 roku. Od tego też dnia kredytobiorcy będą mogli składać odpowiednie wnioski w bankach, w których zaciągnęli kredyty.
Zgodnie z ustawą ws. wsparcia kredytobiorców, wakacje pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku.
▶▶

Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.
Co ważne, okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu - nie jest to więc bezzwrotne wsparcie, a w rzeczywistości odroczenie spłaty.
▶▶

- Wakacje kredytowe będą przysługiwać kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
- Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu będzie można złożyć w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.
▶▶