Hołd bezbronnym ofiarom wojny w Ukrainie na Starym Rynku w Bydgoszczy

W środę (20.04) odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Uroczysta, bo Bydgoszcz obchodzi 676 nadania praw miejskich. radości jednak wiele nie było...
- To już trzecie urodziny naszego ukochanego miasta, które nie są urodzinami, w których jest radość - stwierdził Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Dwa pierwsze lata to pandemia, która wywarła wpływ na nas, nasze rodziny. I trzeci to to, co się stało dwa miesiące temu. Ja osobiście bardzo to przeżywam. Urodziliśmy się po wojnie. Sądziliśmy, że to, co się u wschodnich sąsiadów wydarza, czy i u nas ten strach się nie pojawia. I to zaburza radość., choć 676 lat temu król Kazimierz Wielki podjął pozytywną decyzję, która pozwoliła nam się rozwijać.
Prezydent podkreślił, że w tej chwili Bydgoszcz się rozwija, choć są obszary, w których "chcielibyśmy więcej" - To powinniśmy odczuwać jako nasz obowiązek bo jest nim to, żebyśmy siłę Bydgoszczy tworzyli. Najważniejszym czynnikiem rozwijającym miasto to są ludzie. Osób które pretendowały do tych nagród jest znacznie więcej. I w tym kłopocie jest ich siła i jakość. Życzenia – abyśmy kolejne urodziny naszego miasta mogli odczuwać z radością, wolni od niepokoju i tych sygnałów, które do nas docierają - stwierdził Rafał Bruski.
Zdanie prezydenta w swoim wystąpieniu podzieliła Monika Matowska, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy. - To sytuacja w której trudno hucznie świętować urodziny. Dlatego chciałam przekazać coś, co każdy chciałby powiedzieć swojemu sąsiadowi i przechodniowi na ulicy – Bydgoszcz staje na wysokości zadania. Bydgoszcz stała się domem dla tych, którzy tego najwięcej potrzebują. To jest teraz najważniejsze. nie byłoby to możliwe, gdyby w Bydgoszczy nie było pozytywnych zmian, dzięki temu, że współpracujemy z mieszkańcami.
Podczas dzisiejszej sesji wręczono Laury Andrzeja Szwalbego i Mariana Rejewskiego, a także nagrody naukowe, muzyczne i stypendia prezydenta miasta.
Laur Andrzeja Szwalbego otrzymał prof. Wadim Brodski z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. To urodzony w Kijowie światowej sławy skrzypek, już w wieku 11 lat jako solista występował razem z orkiestra Filharmonii Kijowskiej. Wygrał wszystkie konkursy skrzypcowe, w których startował.
Laur Mariana Rejewskiego odebrała Iga Baumgart-Witan, bydgoska lekkoatletka, mistrzyni olimpijska. Specjalizuje się w biegu na 400 metrów. Jest absolwentka XXI Liceum ogólnokształcącego w Bydgoszczy.
Nagroda naukowa prezydenta miasta w dziedzinie nauk ścisłych i medycznych przypadła dr. hab. inż. Łukaszowi Skowrońskiemu z Politechniki Bydgoskiej za prace badawcze układów cienkowarstwowych. Obecnie prowadzi badania nad przewodnikami nanostrukturalnymi.
Nagroda naukowa w dziedzinie nauk humanistycznych przypadła dr. hab. Łukaszowi Jureńczykowi z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego - otrzymał ją za wybitną działalność naukową. Wystarczy wspomnieć , że jego badania są wykorzystywane przez Sztab Generalny Wojska Polskiego.
Stypedia dla młodych naukowców odebrali mgr Malwina Marciniak z Akademii Muzycznej oraz dr inż. Jakub Biesek z Politechniki Bydgoskiej. Stypendia dla wyrózniających się studentów przypadły w udziale mgr Justyna Durślewicz z Collegium Medicum i inż. Sebastianowi Wlaźlakowi z Politechniki Bydgoskiej. Stypendia artystyczne przyznano Damianowi Kwiatkowskiemu, aktorowi Teatru Polskiego oraz Dariuszowi Gackowski, reżyserowi filmów dokumentalnych związanych z Bydgoszczą.
W tym roku medal Kazimierza Wielkiego przyznano nietypowo, bo dwóm miastom partnerskim Bydgoszczy - Czerkasom i Krzemieńczukowi w Ukrainie. W okresie po 24 lutego 2022, po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę, charakter współpracy z Bydgoszczą zmienił się w związku z potrzebami sytuacji wojennej. Miasto Bydgoszcz udzieliło Czerkasom i Krzemieńczukowi rzeczowej pomocy, wysyłając transporty humanitarne, a 30 marca br. Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej miastom w kwocie po 100 tys. zł dla każdego.