Spis treści
Emerytura 2023 - co z 14. emeryturą?
W piątek, 7 lipca, polski parlament zakończył prace nad ustawą, która zapewnia emerytom i rencistom wypłatę drugiego dodatkowego świadczenia w 2023 roku oraz w kolejnych latach. Istnieje więc solidna podstawa prawna dla wypłaty tych środków finansowych dla osób starszych.
Ustawa dotycząca czternastych emerytur została przyjęta. Co dalej?
Jednak z formalnego punktu widzenia proces legislacyjny nadal nie został zakończony. Konieczne jest otrzymanie podpisu prezydenta oraz opublikowanie ustawy w Dzienniku Ustaw.
Warto również zauważyć, że ustawa nie wchodzi w życie od razu po opublikowaniu - jak często ma miejsce w przypadku pilnych zmian w prawie - lecz ma określony dwutygodniowy okres wakacji legislacyjnych. Oznacza to, że przepisy zaczną obowiązywać dopiero po upływie 14 dni od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw.
Niezależnie od tych formalności, harmonogram wypłat środków dla seniorów w związku z czternastymi emeryturami w deklarowanym terminie - druga połowa sierpnia, wrzesień 2023 roku - nadal jest możliwy.
Kto otrzyma czternastą emeryturę i w jakiej wysokości
Ustawa dotycząca kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów wprowadza nieco inne zasady wypłaty czternastki, czyli drugiego dodatkowego świadczenia, niż ustalone w ustawie z dnia 9 stycznia 2020 r. dotyczącej dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, czyli popularnie nazywanej trzynastą emeryturą.
Trzynastą emeryturę otrzymują wszyscy, niezależnie od wysokości podstawowego świadczenia, a kwota tego świadczenia wynosi równo najniższą emeryturę, czyli w roku 2023 wynosi 1 588,44 zł brutto. Jeśli chodzi o czternastą emeryturę, to zasady są nieco inne i wyjaśniamy je w poniższej galerii. Zobacz też WYLICZENIA CZTERNASTYCH EMERYTUR 2023.
WEJDŹ W GALERIĘ ZDJĘĆ I SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!
