https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu będą drażnić biskupów

Michał Sierek
Akcja to sprzeciw wobec presji, jaką - zdaniem Janusza Palikota - Kościół wywiera na posłach w sprawie ustawy o in vitro. Jest to także sposób na promowanie nowego ugrupowania.

Akcja to sprzeciw wobec presji, jaką - zdaniem Janusza Palikota - Kościół wywiera na posłach w sprawie ustawy o in vitro. Jest to także sposób na promowanie nowego ugrupowania.

Czwartek, 28 października, godzina 15.30 (wcześniej demonstracje planowano na środę) to dzień, w którym członkowie i sympatycy Ruchu Poparcia Palikota chcą spotkać się przed siedzibami biskupów i wykrzyczeć swoje niezadowolenie. Organizatorzy uważają, że w akcję powinni włączyć się wszyscy ci, „którzy rozumieją dramat polskich bezdzietnych rodzin”.

W poprzek oczekiwań

„Tych rodzin, którym napasieni hierarchowie kościelni odmawiają prawa do macierzyństwa. Spotykamy się, aby zamanifestować, że nie można bezkarnie szantażować parlamentarzystów, że polski Kościół idzie w poprzek społecznych oczekiwań” - czytamy na stronie Ruchu Poparcia.

Przypomnijmy, że półtora tygodnia temu abp Henryk Hoser zasugerował, iż posłom głosującym za in vitro grozi ekskomunika. Kilka dni po tym do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, premiera i przedstawicieli klubów parlamentarnych trafił list arcybiskupa Józefa Michalika, biskupa Kazimierza Górnego i abp. Hosera, który miał zatrzeć ślad tych ostrych słów. Mowy o ekskomunice już nie było, biskupi pisali w nim o konieczności uszanowania zdania osób broniących życia każdego człowieka. Jak podkreślono, in vitro jest nie do pogodzenia ze wskazaniami moralnymi Kościoła.

Młodsza siostra eugeniki

- In vitro to młodsza siostra eugeniki - rzekomej procedury medycznej (przekonania, że można poprawić jakość gatunku ludzkiego takimi metodami, jak zniechęcanie do reprodukcji osób z wadami genetycznymi lub niepożądanymi cechami albo zachęcanie do reprodukcji osób genetycznie „lepszych”) - napisali hierarchowie. Ich zdaniem prawne usankcjonowanie procedury in vitro pociąga za sobą nieuchronnie redefinicję ojcostwa, macierzyństwa, wierności małżeńskiej.

Zdaniem posła Janusza Palikota głosy, jakie zabierają kościelni hierarchowie w chwili, gdy w Sejmie toczy się debata nad projektami ustaw o in vitro, są niedopuszczalną presją i nie powinny mieć miejsca. Stąd pomysł na zorganizowanie akcji pod hasłem „Posłowie, nie lękajcie się biskupów”. Zebrani mają protestować w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Kielcach, Częstochowie, Wrocławiu przed siedzibami biskupów.

W Toruniu u ojca Rydzyka

W naszym regionie manifestację zapowiedziano w Toruniu. Odbędzie się ona jednak przy ul. Żwirki i Wigury - przed siedzibą Radia Maryja. Jej organizatorzy na forum internetowym zachęcają: „Jeśli ktoś z Was ma już doświadczenie w pikietach, manifestacjach, prosimy - dajcie znać! Potrzebni są ludzie, trzeba zrobić transparenty, potrzebny jest ktoś z megafonem (...)”.

- Siedziba Radia Maryja jest miejscem newralgicznym, manifestacja odbędzie się tutaj, by nagłośnić sprawę - mówi nam Maciej Perkuszewski związany z Ruchem Poparcia. Jak zapewnia, przyjdzie sporo osób, a zgłoszenia odebrano zarówno od pojedynczych ludzi, jak i od całych grup - np. studentów. - Będą nie tylko członkowie Ruchu Poparcia - zapewnia.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski