Zespół Szkół Samochodowych już przygotowuje się do nowego naboru. Jego absolwenci raczej nie mają problemów ze znalezieniem pracy, ale, jak zaznacza dyrektor placówki Janusz Tomas, sytuacja na rynku jest dynamiczna.
[break]
- Kształcenie młodych ludzi, którzy znajdą zatrudnienie w swoim zawodzie i jednocześnie będą mogli rozwijać swoje zainteresowania, jest naszą największą ambicją. Od ponad roku dysponujemy doskonałym warsztatem, nowoczesną stacją obsługi. Jesteśmy w ciągłym kontakcie z branżą motoryzacyjna i staramy się jej dotrzymać kroku, dlatego od września wprowadzamy parę nowości. Zamierzamy otworzyć klasy z rozszerzonym programem ratownictwa drogowego, motocyklową (pod patronatem koncernu yamaha), pojazdów wojskowych przy współpracy z jednostkami wojskowymi odpowiedzialnymi za logistykę i elektromechanika. Wiemy, że z takimi umiejętnościami naszym absolwentom będzie stosunkowo łatwo znaleźć zatrudnienie.
Co nowego szykuje Zespół Szkół Budowlanych? - Zamierzamy otworzyć cztery nowe specjalności - deklaruje dyrektor szkoły, Magdalena Popielewska. - Na poziomie zawodówki będziemy kształcić dekarzy oraz monterów izolacji budowlanych. Te kierunki powstają z inicjatywy firm budowlanych oraz Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Brakuje pracowników z takimi umiejętnościami. W technikum zaczniemy kształcić w specjalności renowacji elementów architektonicznych oraz urządzeń sanitarnych. Ten drugi kierunek powraca po kilku latach przerwy. Każda nowość w naszej szkole to w 90 procentach inicjatywa firm budowlanych. Jednak nawet w klasach patronackich nie jesteśmy w stanie nikomu na 100 procent zagwarantować, że znajdzie później pracę.
Zespół Szkół Spożywczych chce, po konsultacjach z pracodawcami, kształcić techników spedytorów.
- Wszystkie decyzje o tworzeniu kierunków są uzgadniane, między innymi, z urzędem pracy, ratuszowym wydziałem edukacji, a także potencjalnymi pracodawcami - zapewnia dyrektorka szkoły, Wiesława Dereżyńska.
- We wrześniu na poziomie zawodowym zaczniemy też nabór do klasy wędliniarskiej. Patronat nad nią obejmuje firma Drobex. Oznacza to praktycznie pewne zatrudnienie, dodatkowe stypendia i szkolenia.
Z ofertami wszystkich szkół uczniowie będą mogli zapoznać się za dwa miesiące. Pod koniec marca Urząd Miasta organizuje X Bydgoskie Targi Edukacyjne. Impreza odbędzie się w HSW „Łuczniczka”.
Czy uczniowie sami mogą zwiększyć szansę na dobry zawodowy start?
- Oczywiście. Jedną z nich są liczne konkursy, do których namawiamy naszych absolwentów. W naszej szkole gościł Włodzimierz Zientarski, redaktor naczelny tygodnika Auto Moto Sport, który poprowadzi ogólnopolskie mistrzostwa mechaników. W ubiegłym roku 4 nasze ekipy znalazły się w finałowej dziesiątce w kategorii „Młody Mechanik”. Tacy uczniowie mogą później zazwyczaj wybierać, w którym warsztacie chcą pracować - komentuje dyrektor „samochodówki”, Janusz Tomas.
- Traktuję ten konkurs jako gwarancję znalezienia dobrej pracy. Mam nadzieję, że ułatwi on także dostanie się na studia, bo zamierzam jednak kontynuować naukę – wyjaśnia Krzysztof Lewandowski, uczeń klasy 3AT. Krzysztof przed rokiem był jednym z finalistów konkursu na najlepszego młodego mechanika.