Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sytuacjach zagrożenia życia dla ratowników ważna jest każda informacja o stanie zdrowia pacjenta

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Karetka pogotowia na MarkwartaKaretka pogotowia na Markwarta
Karetka pogotowia na MarkwartaKaretka pogotowia na Markwarta Tomasz Czachorowski
W regionie mają je Toruń, Włocławek, Bydgoszcz jeszcze nie. Pudełka życia, a w nich informacje, które ułatwiają ratownikom medycznym niesienie skutecznej i szybkiej pomocy, zyskują wielu zwolenników.

Akcja „Pudełko życia” skierowana jest głównie do ludzi starszych, przewlekle chorych, ale też wszystkich mieszkających samotnie, w tym osób młodych. We Włocławku zorganizował ją PCK, w Toruniu ratusz. - „Pudełka życia” wprowadziliśmy w czerwcu tego roku. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ma je już ponad dwa tysiące mieszkańców - mówi Izabela Miłoszewska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta Torunia. - Wydajemy je bezpłatnie. Pomysł przyszedł do Polski z Zachodu, a wymyślili go pracownicy socjalni. My dowiedzieliśmy się o nim z Internetu. W Wejherowie czy gminie Gogolin, gdzie na podobnej zasadzie wprowadzono „koperty życia”, pomysł się sprawdził. Postanowiliśmy pójść tym śladem - dodaje.
[break]
Zdaniem ratowników, „pudełka życia” ułatwiają dotarcie do informacji o stanie zdrowia pacjenta. Szczególnie wówczas, gdy ratownicy muszą szybko reagować. Jest jednak jedno ale... - Nie wolno nam przeszukiwać mieszkania (pudełka umieszcza się w lodówkach, by łatwo było je odnaleźć - dop. red.). Dlatego dobrym pomysłem byłoby umieszczanie na wewnętrznej stronie drzwi wejściowych mieszkania kartek ze stosownymi informacjami - mówi Tadeusz Stępień, kierownik Działu Usług Medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. - Nie tylko „pudełka życia” są dla nas pomocne, także opaski z napisem „Mam cukrzycę”, czy „Mam padaczkę”. Jednak nie wszyscy chcą się w ten sposób stygmatyzować. Mimo to każdy pomysł, który usprawni nam pracę, jest cenny. W sytuacji zagrożenia życia liczy się każda sekunda. Czasem otrzymujemy zgłoszenie, że ktoś nie otwiera drzwi przez dłuższy czas. Zawsze sprawdzamy, czy to prawda. Niestety, zdarzają się głupie żarty. Kiedyś o godz. 23.30 dostaliśmy wezwanie do ciężarnej. Zbudziliśmy domowników. Okazało się, że nastolatek zrobił koleżance głupi kawał - mówi Tadeusz Stępień.
Pudełka życia to szczególnie dobre rozwiązanie dla seniorów. - Ja chętnie bym z niego skorzystała. Mieszkam sama i czułabym się bezpieczniej wiedząc, że mam takie pudełko w domu - twierdzi pani Zofia, 78-letnia bydgoszczanka.
- Pomysł na pewno jest godny naśladowania - mówi Dorota Glaza, asystentka prezydenta Bydgoszczy.
- Pomyślimy o wprowadzeniu takiego rozwiązania, zwłaszcza że osób starszych wciąż przybywa.

Cenne wiadomościW „pudełku życia: umieszcza się kartę, m.in., z informacjami o przyjmowanych lekach, chorobach np. cukrzycy, alergii, kontakt do krewnych, a nawet informacje, komu zostawić klucze, kogo powiadomić z rodziny lub znajomych, gdzie zostawić zwierzę, jeśli je posiadamy. Pudełko umieszcza się w lodówce, a na niej nalepia naklejkę z napisem „Pudełko życia”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!