Według dra Jakuba Boguckiego i Grzegorza Maziaka, analityków rynku paliw portalu e-petrol.pl - czas rodzinnych wyjazdów i spotkań przy choince może w tym roku łączyć się z obawą o koszty tankowania i mącić świąteczną radość oraz spokój.
To dlatego, że wraz z nowym rokiem w życie wracają normalne stawki podatku VAT (wzrosną z 8 do 23 proc.), a więc warto ostatnie tankowanie w roku nieco przyspieszyć, aby nie spędzać końcówki roku w ogonku zapominalskich. Zmiana cen, likwidacja tarczy antykryzysowej, z pewnością stanie się impulsem do powszechnego tankowania przed sylwestrem.
Prezes Orlenu uspokaja
Jednak prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w rozmowie z PAP, że powrót VAT-u na paliwa, „w aktualnej sytuacji, nie powinien mieć istotnego wpływu na ceny paliw na stacjach koncernu oraz na kieszenie Polaków".
- Zrobimy wszystko, żeby ceny paliw kształtowały się na podobnym do obecnego i stabilnym poziomie. Pragnę też wszystkich uspokoić, że paliwa w Polsce nie zabraknie i nie ma potrzeby, aby kupować na zapas - podkreślił Obajtek.
Zapewnił też, że koncern rozumie trudną sytuację kierowców i dlatego robi wszystko, aby ceny paliw na stacjach były stabilne. Ważnym elementem uodparniającym Orlen na wahania otoczenia jest zróżnicowanie obszarów działalności poprzez budowę silnej multienergetycznej firmy.
Do Bożego Narodzenia nic szczególnego
Na razie wszakże jest spokojnie i ceny stabilne. Tak było we wtorkowe południe na przykład na stacji paliw PKN „Orlen” przy ul. Wyszyńskiego w Bydgoszczy. Tam odnotowaliśmy następujące ceny: PB 95 - 6,64 zł, PB 98 Verva – 7,42, Diesel Efecta – 7,79, Diesel Verva – 8,04, LPG – 3,02. Żadnych kolejek nie było.
To też może Cię zainteresować
Portal e-petrol.pl nie przewiduje na ten tydzień (do 25 grudnia) zmian cen detalicznych, a jeśli tak to niewielkie i dotyczące oleju napędowego, który ostatnio drożał w hurcie (wraz z olejem opałowym). Prognoza średnich cen detalicznych w kraju jest taka: PB 95 6,51-6,63 zł za litr, PB 98 7,17-7,31, ON 7,67-7,79, LPG 2,89-2,96.
Popyt rośnie
Jakub Bogucki zauważa, że na rynku międzynarodowym widać tendencję wzrostową cen paliw, pobudzaną optymizmem płynącym z Chin (znoszenie obostrzeń covidowych, poprawa stanu gospodarki) i stąd rosnący popyt na paliwa. Rosną także prognozy co do mocnego wzrostu konsumpcji produktów naftowych w tym kraju. Z kolei w Stanach Zjednoczonych udaje się już okiełznywać inflację, co także rodzi nadzieję na wzrost konsumpcji paliw.
Cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie waha się w okolicach 80 dolarów.
