https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W styczniu wzrosła stopa bezrobocia, ale dalej jest lepiej niż przed rokiem

AIP
Tomasz Czachorowski / Polska Press
W styczniu stopa bezrobocia wzrosła o 0,3 proc. w porównaniu z ostatnim miesiącem minionego roku. Ale i tak w wysokości 6,9 proc. jest niższa o 1,6 proc. niż przed rokiem. A w całej historii III RP nigdy w styczniu tak niskiego bezrobocia nie było.

Z danychy Ministerstwa Rodziny, pracy i Polityki Społecznej wynika, że w analogicznym okresie rok temu (styczeń 2017 – grudzień 2016) bezrobocie również wzrosło o 0,3 punktu (z poziomu 8,2 proc. w grudniu 2016 r. do 8,5 proc. w styczniu 2017 r.).

Wzrost stopy bezrobocia w styczniu 2018 roku w porównaniu do stanu z końca grudnia 2017 roku wystąpił we wszystkich województwach i zamykał się w przedziale od 0,2 punktu procentowego do 0,6 punktu procentowego.

Najsłabszy wzrost natężenia bezrobocia odnotowano w województwach małopolskim, śląskim i wielkopolskim (o 0,2 punktu), najsilniejszy w województwach świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim (o 0,6 punktu).

Styczeń należy do tych miesięcy, kiedy bezrobocie rośnie, co w miesiącach zimowych wynika z przyczyn sezonowych. Do wzrostu bezrobocia w styczniu br. przyczyniły się m.in.: rejestracje osób powracających do ewidencji po formach aktywnych, które zakończyły się z końcem grudnia 2017 roku, rejestracje osób, którym zakończyły się umowy na czas określony.

Liczba bezrobotnych w końcu stycznia 2018 roku wyniosła 1 134,7 tys. osób i w porównaniu do końca grudnia 2017 roku wzrosła o 52,9 tys. osób, czyli o 4,9 proc.

W porównaniu ze styczniem ubiegłego roku była o 262,4 tys. osób niższa (spadek o 18,8 proc.).

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w styczniu 2018 roku wyniosła 144,5 tys. i w porównaniu do grudnia 2017 roku wzrosła o 47,3 tys. (tj. o 48,7 proc.). Jednocześnie liczba ofert zgłoszonych w styczniu br. była o 21,8 tys. (tj. o 17,8 proc.) wyższa niż w styczniu 2017 r.

Poza województwem zachodniopomorskim aż w 7 województwach (kujawsko-pomorskim, lubuskim, mazowieckim, podlaskim, śląskim, świętokrzyskim i wielkopolskim) wzrost liczby ofert w stosunku poprzedniego miesiąca był większy niż 50 proc.

Wzrost liczby wolnych miejsc pracy w styczniu 2018 roku w porównaniu do grudnia 2017 roku odnotowano we wszystkich województwach i wyniósł od 7,1 proc. (o 0,3 tys. ofert) w województwie lubelskim do 91,5 proc. (o 3,7 tys. ofert) w województwie zachodniopomorskim.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
greta
Korzystałam już z OTTO i wiem, że przy chęciach do pracy da się zmówić na całkiem niezłą i opłacalną pracę.
i
irena
Nie ma co oglądać się na inercję rynku pracy; z jednej strony media trąbią o wysokiej średniej dochodów, pręznym rynku pracy, a jak przyjdzie co do czego to najbardziej sprawne są agencje pracy, które posredniczą. Te agencje zyskują, ale prawda jest też taka, że dla wielu ludzi bez kwalifikacji to jedyna szansa na godny zarobek na legalu.
a
alek
I tak z tego wynika, ze najbardziej ogarniają się pośrednicy pracy. Ja mam pracę w Otto bez wyczekiwania na jeszcze lepszą zmianę.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski