Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Solcu Kujawskim trwa przebudowa ulicy 23 Stycznia, łączącej dworzec kolejowy z Placem Jana Pawła II

Marek Chełminiak
Przebudowa rozpoczęła się od przeglądu i częściowej wymiany podziemnych elementów uzbrojenia inżynieryjnego
Przebudowa rozpoczęła się od przeglądu i częściowej wymiany podziemnych elementów uzbrojenia inżynieryjnego Marek Chełminiak
W ciągu doby przejeżdża tamtędy 3,4 tys. pojazdów. Trakt ten jest fragmentem drogi wojewódzkiej nr 249. Dlatego władze miasta nie miały wpływu na jego stan.

Na tę przebudowę mieszkańcy Solca Kujawskiego czekali od wielu lat. Główna ulica miasta, łącząca dworzec kolejowy oraz rondo Burmistrza Antoniego Nawrockiego i nowy tunel pod torami kolejowymi z Placem Jana Pawła II była w katastrofalnym stanie. Jej jezdnia była w wielu miejscach pozapadana.

pływu na jego stan.
- Na szczęście jej modernizacja znalazła się w planach Zarządu Dróg Wojewódzkich. Realizacja zadania jest możliwa, dzięki puli dodatkowych środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego zagwarantowanej przez Urząd Marszałkowski w ubiegłym roku – mówi Zbigniew Stefański, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim.

Koszt inwestycji wyniesie 1,3 mln zł. Przebudowę drogi wykonuje firma Eurovia. Prace rozpoczęły się od przeglądu i częściowej wymiany podziemnych elementów uzbrojenia inżynieryjnego. Projekt był szczegółowo uzgadniany z gminą i przewiduje także wzmocnienie konstrukcji jezdni oraz przebudowę chodników. Ze względu na charakter ulicy stosowane będą tam także elementy małej architektury, a ciągi piesze mają tworzyć geometryczne wzory. Inwestycja ma zostać zakończona do przełomu listopada i grudnia.

Jej realizacja powoduje utrudnienia komunikacyjne w centrum Solca Kujawskiego. Aby ominąć remontowany odcinek, należy korzystać z objazdów ulicami Dworcową i Obwodową oraz 22 Lipca i Piotra Skargi, lub Piastów. Droga wojewódzka nr 49 ma łączyć drogi krajowe nr 10 i 80, przebiegające po przeciwnych stronach Wisły. Do pełnego jej funkcjonowania potrzebny jest jeszcze prom, kursujący pomiędzy Solcem Kujawski i Czarnowem. List intencyjny w sprawie jego uruchomienia podpisano w październiku 2010 roku.

Obecnie Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy opracowuje dokumentację projektową dla tej inwestycji, która ma kosztować 444 tysiące złotych. Inwestycja będzie realizowana na terenie objętym programem „Natura 2000”. Dlatego projekt musi być przygotowany z niezwykłą starannością. W koncepcji przyjęto wstępnie funkcjonowanie promu o napędzie łopatkowym bocznym o dopuszczalnej masie ładunku wynoszącej 15 samochodów (2,25t/szt.) oraz 80 pasażerów, tj. 6 ton - łącznie około 39 ton i zanurzeniu 0,7 metra. Projekt i niezbędne uzgodnienia mają zostać przygotowane do połowy 2017 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!