Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę możesz się wybrać z toruńskim PTTK na wędrówkę wzdłuż Zielonej Strugi

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce turystyki kwalifikowanej. Odbędzie się w sobotę. Jej trasa powiedzie przez Puszczę Bydgoską wzdłuż Zielonej Strugi.

Zaproszenie dotyczy udziału w wycieczce krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

Spotkanie turystów nastąpi w sobotę 17 października br. o godz. 8.50 na dworcu PKP Toruń Główny. Następnie o godz. 9.05 uczestnicy wyjadą do Suchatówki (kierunek Inowrocław). Trasa wędrówki będzie przebiegała z Suchatówki, przez jez. Nowe, do Kąkola i będzie mała około 12 km długości.

Turyści będą wędrowali pod opieką przodownika turystyki pieszej Jacka Orłowskiego, który doprowadzi ich do stacji PKP Cierpice-Kąkol, stamtąd powrócą pociągiem do Torunia.

Struga Zielona – często nazywana Zielonką jest niezwykle interesującym ciekiem wodnym. W okresie od przybycia w 1230 roku Krzyżaków, stanowiła naturalną zachodnią granicę ich posiadłości.

Nad Zieloną Strugą, śladami bobrów i wydr [zdjęcia]

Źródła ma koło miejscowości Tarkowo leżącej pomiędzy Inowrocławiem i Bydgoszczą. Przepływa przez kompleks leśny Puszczy Bydgoskiej; jej górny odcinek jest poprowadzony sztucznym przekopem, stąd nosi nazwę kanału Strugi Zielonej. Dolny odcinek strugi od leśniczówki Zielona aż do leśniczówki Dybowo przebiega w ukształtowanej przez nią dolinie, tworząc dodatkową atrakcję, głęboki i malowniczy wąwóz.

Pierwotnie Struga Zielona uchodziła do Wisły na wysokości nieistniejącej dziś osady Wymysłowo; obecnie m.in. na skutek jej uregulowania i budowy ujęcia wodnego, uchodzi do Wisły na wysokości Dybowa. Całkowita długość strugi wynosi 34 km.

Nowy rok na śniegu, wodzie i lodzie. Kajakarze ekstremalni już wyruszyli na wodne szlaki Kujaw i Pomorza [zdjęcia]

Od średniowiecza, aż po koniec XIX wieku wody Strugi Zielonej były wykorzystywane na skalę przemysłową, do napędzania młynów wodnych. Wykorzystano przy tym dolny bieg Strugi Zielonej od Jarek do ujścia we Wiśle, charakteryzujący się dużym spadkiem wody. Na strudze istniały młyny wodne w: Jarkach, Kąkolu i dwa w Dybowie (Kukiełka i Chrząst).

Aeby wziąć udział w wycieczce wystarczy zgłosić się w miejscu spotkania. Oczywiście przy zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa przeciwko wirusowi Covid.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: W sobotę możesz się wybrać z toruńskim PTTK na wędrówkę wzdłuż Zielonej Strugi - Gazeta Pomorska