– Jak czerwiec, to oczywiście wielka, ogólnopolska akcja rowerowa, rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski – powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, który dodał, że bardzo się cieszy, że z każdym rokiem przybywa partnerów, dużych i małych miast oraz gmin, które angażują się w zabawę.
– Zachęcamy do ruchu, integracji, wyjazdów. Wielu samorządowców, chciałbym za to serdecznie podziękować, aktywizuje swoich mieszkańców. Na końcu podsumowujemy rywalizację, wręczamy nagrody. Dla mnie ten aspekt prozdrowotny, integracyjny, jest najważniejszy – stwierdził.
Podobnie jak w minionych latach, czerwcowa rywalizacja poprzedzona była treningiem. Kilometry w aplikacji Aktywne Miasta można było kręcić od 21 marca do 21 maja. W przygotowaniach wzięło udział 130 samorządów i 18 000 rowerzystów. Razem przeprowadzili ok. 200 000 treningów, co przełożyło się na wykręcenie 4,5 mln km.
– W wielu miastach i gminach chwilę po północy 1 czerwca wystartują nocne rajdy, do których państwa bardzo serdecznie zachęcam. Jest to zupełnie inne przeżycie, gdzie grupą kilkunastu, czy kilkudziesięciu rowerzystów możemy poruszać się po ulicach naszych miast – Tomasz Dobrowolski, pełnomocnik prezydenta miasta ds. projektu Aktywne Miasta.
Najlepsze miasta, gminy i rowerzyści mogą liczyć na nagrody. Prócz pucharów do najlepszych miejscowości trafią stacje naprawy rowerów. W tym roku nowością jest możliwość wygrania stacji myjącej jednoślady. W klasyfikacjach indywidualnych można liczyć na vouchery, gadżety czy kosmetyki. Łącznie na nagrody zaplanowano wydatek ponad 100 tys. zł.
Jeden z ambasadorów RSP, Krzysztof Fechner, zamierza w czerwcu przejechać 10 tys. km. Jego podróż po Polsce będzie można śledzić na żywo, co pozwoli chętnym na dołączenie do wspólnego kręcenia kilometrów. Rowerzysta zamierza pojawić się w kilkudziesięciu miastach i gminach, które biorą udział w rywalizacji.
– Inicjatywa RSP to fantastyczne wydarzenie, które nie tylko promuje zdrowy styl życia, ale także motywuje osoby niezdecydowane do tego, aby wsiąść na rower i rozpocząć swoją przygodę z nim. Ja rozpoczynałem pewnego wrześniowego, deszczowego dnia. Z czasem się rozkręciłem, w tym roku to moja piąta edycja. Zaczynałam od niewielu kilometrów. Myślę, że nie trzeba być jakimś zagorzałym rowerzystą, aby spróbować – przekonuje Marzena Cichońska-Bazak, strażniczka miejska, zwyciężczyni ubiegłorocznej RSP w Metropolii Bydgoszcz.
W związku z rywalizacją planowanych jest wiele imprez towarzyszących. Szczegóły można śledzić na profilu Aktywne Miasta, w aplikacji oraz na stronie internetowej projektu.
