MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa tras rowerowych w Bydgoszczy. Duże zainteresowanie przetargami i... wysokie oferty

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Nowa infrastruktura rowerowa planowana jest m.in. na ul. Sułkowskiego. Oferty w przetargu na ten odcinek są zbyt wysokie.
Nowa infrastruktura rowerowa planowana jest m.in. na ul. Sułkowskiego. Oferty w przetargu na ten odcinek są zbyt wysokie. Tomasz Czachorowski/archiwum
W poniedziałek (20 maja) otwarto oferty w drugim przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy infrastruktury rowerowej na terenie Bydgoszczy. Zadanie dotyczy czterech odcinków tras. Zainteresowanie potencjalnych wykonawców jest duże, ale część ofert zbyt wysoka.

Pierwszy przetarg ogłoszono 4 kwietnia. Po niespełna trzech tygodniach otwarto oferty, które były wyższe niż planowane wydatki. Do każdego z czterech zadań objętych przetargiem zgłosił się ten sam podmiot, proponując kwoty dużo wyższe niż przewidywane koszty wykonania. Dwa dni po poznaniu oferty przetarg unieważniono. Nowy ogłoszono na początku maja.

Zamawiający przekazał, że planuje przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia łącznie ok. 845,5 tys. zł. Zadanie podzielone jest na cztery części. To:

  • ul. Pod Skarpą na odcinku od ul. Zamczysko do granicy miasta – 115,2 tys. zł;
  • ul. Wyzwolenia na odcinku od ul. Sudeckiej do granicy miasta – 333 tys. zł;
  • ul. Kolbego na odcinku od Waleniowej do granicy miasta – 243,4 tys. zł;
  • ul. Petersona na odcinku od ul. Smolińskiego do połączenia z infrastrukturą rowerową projektowaną w ramach drogi ekspresowej S10 – 153,7 tys. zł.

Tym razem oferty na każdą z tras złożyło aż sześć firm. W przypadku pierwszej – ul. Pod Skarpą – wciąż są zbyt wysokie. Najmniej oczekuje Pracownia Projektowa NOw8 Paulina Olenkowicz-Trempała – 170 tys. zł. Firma nie ma jednak doświadczenia w roli koordynatora projektu w specjalności inżynieryjnej drogowej (drugie kryterium w przetargu). Propozycja tej pracowni jest najniższa również w przypadku ul. Petersona – to 150 tys. zł. Nieco więcej (152,5 tys. zł) oczekuje Pracownia Projektowa KONICZYNA – 152,5 tys. zł (doświadczenie – 3 zadania). Te dwie propozycje są minimalnie niższe niż kwota, jaką przygotował ZDMiKP.

W przypadku ul. Wyzwolenia najlepszą ofertę przedstawiła firma Eco5tech – to 307 tys. zł (doświadczenie – 3 zadania). Spółka gotowa jest również zrealizować za mniejszą kwotę niż planowane wydatki infrastrukturę rowerową na ul. Kolbego – za ok. 240 tys. zł.

Więcej planowanych tras

W maju otwierano oferty również w innych przetargach dotyczących infrastruktury rowerowej. Pierwszy dotyczył budowy elementów infrastruktury rowerowej w ciągu ul. Magnuszewskiej oraz przy moście Zdroje (droga wojewódzka 244). ZDMiKP zamierza przeznaczyć na inwestycję 376 tys. zł – ok. 227,4 tys. zł na pierwszy odcinek i 148,6 tys. zł na drugi. Zainteresowanie realizacją wyraziło Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe AFFABRE, wyceniając trasy na odpowiednio ok. 209 tys. zł i blisko 160 tys. zł.

W połowie maja poznaliśmy oferty dotyczące budowy tras rowerowych w systemie projektuj i buduj na ul. Sułkowskiego (planowany wydatek blisko 8,1 mln zł), odcinku Sudecka-Wyzwolenia-Pelplińska (3,93 mln zł) oraz ul. Kieleckiej (1,76 mln zł). Łącznie drogowcy planowali wydać blisko 13,79 mln zł. Zainteresowane realizacją są cztery firmy, ale ich wycena jest dużo wyższa. Te, które wyraziły chęć wykonania każdego z odcinków oczekują co najmniej ponad 24 mln zł. Jeden z podmiotów chciał wykonać tylko dwie trasy, ale i jego propozycje są zbyt wysokie.

Na 29 maja planowane jest otwarcie ofert w przetargu dotyczącym budowy infrastruktury pieszo-rowerowej na ul. Toruńskiej w Bydgoszczy. Z kolei 17 maja wystartowało postępowanie dotyczące trasy rowerowej w ciągu ul. Fordońskiej na odcinku Wiślana-Sochaczewska. Zainteresowani mają czas na przesłanie ofert do 4 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski