Maszerowanie z kijkami także w naszym powiecie robi zawrotną karierę. Powstają nowe trasy, poszerza się baza hotelowa i cały czas przybywa miłośników tej dyscypliny.
<!** Image 2 align=right alt="Image 115376" sub="W Kozłowie lekcji jazdy konnej udziela córka właścicieli stadniny, Asia, utytułowana zawodniczka sportu hipicznego / Fot. Marek Wojciekiewicz">- Mamy już wytyczone sześć tras, to jest w sumie ponad pięćdziesiąt kilometrów do pokonania - informuje Andrzej Kowalski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. - Udało nam się przekonać do współpracy dwa ośrodki dysponujące pokojami na najwyższym europejskim poziomie. „Samotnia” i „Perła” w Tleniu to w środowisku pasjonatów nordic walkingu uznane i wysoko cenione marki - zapewnia Andrzej Kowalski.
Uroczysta inauguracja szlaków dla piechurów z kijkami nastąpi 2 maja podczas festynu w Tleniu. Dlatego w tym roku właśnie Tleń ma szansę stać się polską stolicą pasjonatów tej formy wypoczynku.
<!** reklama>Kto woli konie, też nie musi daleko wyjeżdżać. W Kozłowie, które już jest prawie dzielnicą Świecia, na miłośników hipiki czeka prawdziwy raj. „Eden” to magiczne miejsce, gdzie 12 koni pod troskliwą opieką pani Danuty Trochowskiej, jej męża Jerzego i córki Asi czeka na ludzi, którzy nad piesze wędrówki przekładają jazdę konną. Zakole rzeki Wdy, zadbane obejście i kryta ujeżdżalnia to dla miłośników tych zwierząt idealne miejsce wypoczynku. Pani Danuta i jej córka posiadają uprawnienia instruktorskie, pozwalające na udzielanie klientom nauki jazdy konnej. Za dobę pobytu z pełnym wyżywieniem i nauką jazdy konnej w Kozłowie zapłacić trzeba 80 złotych od osoby. Do dyspozycji gości jest też miejsce biwakowe w uroczym zakolu Wdy.
<!** Image 3 align=left alt="Image 115376" sub="Fot. Marek Wojciekiewicz">W powiecie świeckim są też miejsca godne polecenia dla wędkarzy i miłośników historii. Gospodarstwo agroturystyczne Małgorzaty i Krzysztofa Jarochów ze Świekatowa to od lat ulubione miejsce wędkarzy z całej Polski. Bezpośredni dostęp do jeziora, 14 miejsc noclegowych i wyśmienita kuchnia to najlepsza rekomendacja dla potencjalnych agroturystów. W Chrystkowie na spragnionych wypoczynku czeka Czesław Kwiatkowski, były właściciel, a obecnie kustosz zabytkowej menonickiej chaty. W ponaddwustuletniej historii tej budowli splatały się losy Holendrów, Niemców i Polaków. Pan Czesław jak nikt inny potrafi o tym opowiadać.