Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W regionie rośnie liczba pozwoleń na broń

Paweł Kędzia
Miłośnicy militariów, którzy nie mają pozwolenia na broń, korzystają z usług profesjonalnych strzelnic.
Miłośnicy militariów, którzy nie mają pozwolenia na broń, korzystają z usług profesjonalnych strzelnic. Grzegorz Olkowski
Co roku rośnie liczba pozwoleń na broń. Jeszcze trzy lata temu Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy wydała 608 pozwoleń, dwa lata temu 877 i aż 1028 w ubiegłym roku. Mimo tego pojawiają się głosy, że przepisy wciąż są zbyt restrykcyjne, a Polacy to jeden z najbardziej rozbrojonych narodów w całej Unii Europejskiej.

Co ciekawe, zmieniają się trendy. Jeszcze w 2015 roku w regionie największy odsetek wśród broni stanowiła ta myśliwska, co było zgodne z krajową tendencją. Jednak w ubiegłym roku, po raz pierwszy najwięcej pozwoleń zostało wydanych na broń sportową. O sto procent wzrosła również liczba pozwoleń kolekcjonerskich.

- To efekt zmian z 2013 roku, które wprowadziły tego rodzaju pozwolenia, co nie oznacza, że jest o nie łatwiej - mówi Krzysztof Gutfeld, prezes Brodnickiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni. - Przepisy wciąż są jednak zbyt restrykcyjne.

Według danych branżowego portalu Gunpolicy.org, w Polsce przypada zaledwie półtorej jednostki broni na 100 mieszkańców. To jeden z najniższych wskaźników w całej Unii Europejskiej! Na Litwie to blisko trzy pistolety na 100 mieszkańców, czyli blisko dwa razy więcej niż nad Wisłą! A gdzie nam do Cypru - 36,4, Niemiec - 32, Austrii - 30,4, czy Finlandii, gdzie prawie co trzeci obywatel posiada pozwolenie na broń palną różnego rodzaju.

- Aby w Polsce dostać pozwolenie na broń do ochrony osobistej, to trzeba wykazać stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia lub zdrowia. Życzę powodzenia temu, kto to udowodni - mówił jakiś czas temu w mediach dr nauk prawnych Leszek Stępka, adiunkt w Katedrze Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Stosunkowo łatwiejszą drogą jest ubieganie się o broń do celów sportowych. Wiąże się to jednak z koniecznością przynależności do związku strzeleckiego i cyklicznego uczestniczenia w zawodach.

Polecamy: 4 lata więzienia za sprzedaż narkotyków i seks nieletnią

- Polacy są jednym z najbardziej rozbrojonych narodów - mówi poseł Paweł Szramka z Kukiz’15, były żołnierz, który opowiada się za szerszym dostępem obywateli do broni. - Funkcjonuje mylne przekonanie, że liberalizacja prawa dostępu do broni spowoduje wzrost przestępczości z jej wykorzystaniem. Nic bardziej błędnego. Kryminaliści i tak nie korzystają z legalnych źródeł nabycia broni.

Kukiz’15 złożył w tej sprawie projekt ustawy, ale od roku nic się z nią nie dzieje.

Broń w liczbach

  • Przestępczość z wykorzystaniem broni od lat utrzymuje się na podobnym poziomie.
  • Pomimo boomu na posiadanie broni, liczba zabójstw i przypadków spowodowania obrażeń z jej użyciem kształtuje się: odpowiednio 32 i 22 w 2014 r., 25 i 19 w 2013 r. , 30 i 33 w 2012 r.
  • W 2016 r. KWP w Bydgoszczy wydała 1028 pozwoleń na posiadanie broni. 5 dotyczyło ochrony osobistej, 268 - myśliwskiej, 356 - sportowej, 129 - kolekcjonerskiej, 264 - dopuszczenie do posiadania i 6 innych.
Specjalnie dla naszych Czytelników zebraliśmy zdjęcia najpiękniejszych kotów, które w ciągu ostatnich kilku lat przewinęły się przez wystawy w województwie kujawsko-pomorskim. Zapraszamy do oglądania! Czyż nie są cudowne?Polecamy: Czy jesteś prawdziwym miłośnikiem kotów? [PSYCHOTEST]

Najpiękniejsze koty w regionie [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W regionie rośnie liczba pozwoleń na broń - Nowości Dziennik Toruński