Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W przyszłości w Bydgoszczy powstanie największa elektrownia miejska w Polsce?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Energetyk miasta Tomasz Bońdos konsekwentnie promuje w mieście rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii.
Energetyk miasta Tomasz Bońdos konsekwentnie promuje w mieście rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii. Tomasz Czachorowski
Bydgoszcz konsekwentnie buduje swoją pozycję miasta samowystarczalnego energetycznie. Fotowoltaika ma nam dać nie tylko oszczędności, ale i konkretne zyski.

Zobacz wideo: Duża rewolucja w PKP. Zmiany także dla pasażerów

- Jako Miasto wytwarzamy już więcej energii z własnych źródeł niż mamy zapotrzebowania na miejskich budynkach i miejskiej infrastrukturze. Wpływ na to mają głównie fotowoltaika i prąd uzyskiwany z odpadów. Będziemy dalej szukali rozwiązań uniezależniających miasto i korzystnych dla środowiska – pochwalił się w mediach społecznościowych prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Oczywiście, znacząca większość energii pochodzi z bydgoskiej spalarni, ale rozwój fotowoltaiki w Bydgoszczy jest niekwestionowany, nasze miasto jest liderem w Polsce w wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych i produkcji energii na własne potrzeby.

Największa elektrownia miejska w Polsce

- Mamy plany rozwoju fotowoltaiki. Chcielibyśmy stworzyć największą w Polsce, znajdującą się na terenie miasta, elektrownię fotowoltaiczną. Mogłaby powstać na terenach skażonych, na których koszty remediacji są zbyt potężne, by można je było ponieść. Dobrym miejscem mogłyby być również tereny podmokłe gdzie siłą rzeczy nie pojawią się projekty budowlane. Wkrótce spotkam się z szefową MPU, zobaczymy czy uda się wskazać takie miejsca - zdradza Tomasz Bońdos, energetyk miasta.

Oczywistym jest, że najwięcej takich miejsc znajduje się na terenach byłego „Zachemu”. czy uda się je znaleźć? Żeby pozyskiwać 7MW energii, a taki jest cel, potrzebowalibyśmy około 10 hektarów ziemi, tyle zajmą instalacje. Moc 7 megawatów to więcej niż dają wszystkie elektrownie wodne pracujące na Brdzie.

To Cię może też zainteresować

- Szacunkowy koszt całości to jakieś 30 milionów złotych. Byłoby wspaniale, gdyby udało się pozyskać środki centralne na te inwestycje, na przykład z Krajowego Planu Odbudowy. Ale nawet gdybyśmy mieli tylko 50 procent dofinansowania, to inwestycja zwróci się nam w ciągu czterech lat, potem elektrownia będzie już w całości pracować na nas – zauważa Tomasz Bońdos.

Siła w odnawialnych źródłach energii

Sama elektrownia to tylko część planów rozwoju źródeł energii odnawialnej w naszym mieście. Woda w basenie przy ul. Kromera będzie ogrzewana kogeneracją. W kogenerację inwestuje również KPEC. Chemwik z kolei ma biogazownię, która również dostarcza mu energii. - Mamy w końcu projekty na zabudowę fotowoltaiką dachów Astorii i Zawiszy. Robimy wszystko, by być samowystarczalni energetycznie, bo nie ma wątpliwości, że ceny prądu będą rosły. Ale już teraz z naszych zasobów jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd wszystkich naszych obiektów, a także miejskich tramwajów - podkreśla Tomasz Bońdos.

Lepiej produkować prąd i sprzedawać czy go kupować?

- Obecnie analizujemy co jest bardziej opłacalne, czyli wykorzystywać wyprodukowany prąd i nadwyżkę sprzedawać, czy sprzedawać całość i kupować w przetargach tak jak dotychczas. Cały czas źródła dochodzą energii, bo przy nowych inwestycjach również planujemy fotowoltaikę – komentował w mediach społecznościowych Rafał Bruski.

Czy słowa prezydenta oznaczają, że będziemy sprzedawać na rynku wyprodukowaną w Bydgoszczy energię? I tak, i nie.
- Sytuacja na rynku energii elektrycznej jest bardzo skomplikowana i zmienna. Obecnie mamy taką sytuację, że kupujemy prąd od spółki Enea za 270 złotych, a sprzedawać go możemy za 290 złotych. Okazuje się więc, że bardziej opłacalne byłoby sprzedanie prądu i kupienie go taniej niż produkowanie na własne potrzeby. Dlatego można rozważyć scenariusz, że zostanie powołana jakaś miejska instytucja, która zajęłaby się kwestią zakupu i sprzedaży prądu dla miejskich jednostek. Może być to też jedna z samorządowych spółek, która miałaby poszerzone kompetencje. Miasto oczywiście takiej działalności prowadzić nie może – zauważa Tomasz Bońdos.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo