Ursula von der Leyen podkreśliła jednocześnie, że zatwierdzenie tego planu wiąże się w szczególności z wyraźnymi zobowiązaniami Polski w zakresie niezawisłości sądownictwa. – Zobowiązania te mają na celu spełnienie trzech elementów, które przedstawiłam wam na sesji plenarnej w październiku zeszłego roku. I przedstawiłam je ponownie, kiedy byłam w Warszawie w zeszłym tygodniu – wyjaśniła.
Szefowa KE zaznaczyła, że chodzi o likwidację obecnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz zastąpienie jej przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą. Dodała, że wszyscy sędziowie w Polsce, których dotyczą orzeczenia Izby Dyscyplinarnej, muszą mieć prawo do rozpatrzenia ich sprawy przez nową izbę w jasnym terminie i na podstawie nowego reżimu.
2 czerwca szefowa Komisji Europejskiej przebywała w Polsce w związku z zaakceptowaniem przez KE polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Ursula von der Leyen spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.
– Wyrażam wielką satysfakcję, że przygotowana przeze mnie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym doprowadziła do porozumienia na szczeblu parlamentarnym i w ramach Unii Europejskiej. Komisja Europejska wczoraj anonsowała swoją pozytywną opinię do polskiego KPO – podkreślił wówczas na wspólnej konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda.
– Nasze poparcie jest ważnym krokiem w kierunku wypłaty ponad 35 mld euro na rzecz Polski. Pieniądze będą wypłacane, kiedy reformy i inwestycje zostaną dokonane – mówiła z kolei Ursula von der Leyen.
