Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy trwa remont, ale można go zwiedzać [wideo]

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Wideo
od 16 lat
8 maja w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rozpoczął się nowy sezon. W ogrodzie trwają prace rewitalizacyjne. Po ich zakończeniu znacznie poprawią się warunki do prowadzenia zajęć edukacyjnych.

Remont w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rozpoczął się w 2021 roku. Zakres prac obejmował zburzenie jednego z budynków i postawienie w jego miejscu nowego obiektu, w którym powstaje nowoczesna sala dydaktyczna. Remontowany jest budynek nad stawem, projekt przewiduje też budowę pomostu. Wokół pasieki zamontowane zostanie ogrodzenie. Wymieniana jest instalacja wodociągowa, kanalizacyjna, c.o. oraz elektryczna. Większość prac została już wykonana, a cała inwestycja ma być gotowa do końca 2023 roku.

Te miejsca ogrodu, w których trwają jeszcze prace, są tymczasowo niedostępne dla zwiedzających, ale pozostałą część można zwiedzać. Na bieżąco odbywają się też zajęcia dydaktyczne dla grup.

- Mimo trwającej rewitalizacji nie zamknęliśmy całkowicie ogrodu. Mieszkańcy Bydgoszczy mogą go odwiedzać, do czego serdecznie zapraszamy - mówi Pełnomocnik Dziekana WNB ds. Ogrodu Botanicznego UKW, dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni.

- Dotychczas nie było w ogrodzie sali dydaktycznej. Teraz zyskamy nowoczesny obiekt wyposażony w rzutnik i ekran. Dzięki temu będzie możliwe prowadzenie zajęć edukacyjnych w pomieszczeniu, niezależnie od warunków pogodowych - dodaje Pełnomocnik Dziekana WNB ds. Ogrodu Botanicznego UKW.

Wejście na teren ogrodu jest obecnie możliwe od strony al. Powstańców Wielkopolskich. Do końca maja Ogród Botaniczny UKW w Bydgoszczy będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00. Od 1 czerwca godziny zostaną wydłużone do 18.00 oraz w weekendy i święta od 10.00 do 18.00.

- Nasz ogród ma ponad 90-letnią historię. Jest to pierwszy tak duży remont od lat. Obecnie realizowany jest pierwszy etap rewitalizacji. W przyszłości chcielibyśmy poprawić jeszcze stan ścieżek spacerowych, aby były wygodniejsze i dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami - wyjaśnia dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek.

- W Ogrodzie Botanicznym UKW zawsze można zobaczyć coś ciekawego. Mamy bardzo bogatą kolekcję, liczącą ponad 1000 roślin. Kwitną między innymi niezapominajki, bzy, różaneczniki, złotliny. Każdy kto tutaj przyjdzie, znajdzie coś dla siebie - zachęca dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek.

Historia Ogrodu Botanicznego UKW w Bydgoszczy

Początki Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy sięgają 1930 roku, kiedy został otwarty jako Szkolny Ogród Botaniczny. Po II wojnie światowej powiększył swoją powierzchnię i stał się Miejskim Ogrodem Botanicznym. Rozwój działalności naukowej pozwolił na włączenie Ogrodu w 1951 roku do Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. W roku 1977 Instytut przeniósł swoje kolekcje do nowej lokalizacji w Myślęcinku, a dotychczasowy bydgoski „Botanik” został przekształcony w ogólnodostępny park miejski. W 1995 roku otrzymał status kompleksowego pomnika przyrody „Arboretum”. Ochroną objęto drzewostan, cenny ze względu na rzadkość występowania. W 1999 roku teren przejął obecny Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (wcześniej WSP, AB).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera