8 lipca 1613 roku nastąpiło ponowne otwarcie mennicy bydgoskiej po jej zamknięciu w 1601 roku. Wcześniej stanowiła własność prywatną, teraz była mennicą królewską, jej kierownikiem został Herman Ruediger, a probierzem Daniel Bulivar. Największy rozkwit mennica przeżyła w latach 1617-39, kiedy zarządzał nią Jakub Jacobson van Emden.
8 lipca 1917 roku bydgoska prasa poinformowała, że ten dzień jest 100 000. niedzielą naszej ery.
Zobacz również:
Dawna Bydgoszcz na starych widokówkach! [zdjęcia, ryciny, pocztówki]
8 lipca 1927 roku ok. godz. 3.30 w nocy mieszkańców Bydgoszczy obudził niezwykle głośny huk wywołany eksplozją granatów w składnicy wojskowej amunicji w Osowej Górze. Zniszczeniu uległ magazyn, ofiar w ludziach nie było.
8 lipca 1936 roku do tragedii doszło w Łęgnowie w pobliżu mostu kolejowego. Podczas żniw na pobliskim polu dla ochłody w stawie poszło się wykąpać troje dzieci, rodzeństwo Turońskich w wieku od 15 do 21 lat. Wszyscy utonęli.
8 lipca 1937 roku podczas rejsu tranzytowego przez Bydgoszcz z Berlina do Królewca na niemieckiej barce wywieszono flagę ze swastyką. W odpowiedzi bydgoszczanie obrzucili barkę kamieniami.
8 lipca 1958 roku w Bydgoszczy około godz. 23 na niebie pojawiła się zorza polarna. Nieliczni przechodnie mieli okazję obserwować to rzadkie zjawisko przez około 15 minut.
8 lipca 1964 roku po raz pierwszy w Bydgoszczy wystąpił robiący zawrotną karierę w kraju zespół rockowy „Niebiesko-Czarni” z solistami Czesławem Wydrzyckim (późniejszym Niemenem), Hanną Rek i Michajem Burano. Wystąp miał miejsce w amfiteatrze Zawiszy.
Zobacz również:
8 lipca 1981 roku, trzy dni po wyborze na urząd Prymasa Polski, ks. kardynał Józef Glemp w drodze z Olsztyna do Gniezna zatrzymał się na krótko w bydgoskiej parafii farnej.
8 lipca 1993 roku w Bydgoszczy otwarto bazę telefonii komórkowej Centertel. Tym samym rozpoczęła swoją działalność sieć połączeń telefonów komórkowych na terenie naszego miasta. Kilka dni później pierwszy sklep z telefonami otworzyła w Bydgoszczy Polska Telefonia Komórkowa „Centertel”. W 1998 roku spółka przyjęła nazwę „Idea”, a później „Orange”.
8 lipca 2000 roku w Bydgoszczy przebywał prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, który dokonał uroczystego otwarcia zawodów lekkoatletycznego Pucharu Europy I ligi na zmodernizowanym stadionie Zawiszy.
8 lipca 2008 roku miało miejsce otwarcie lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów na zmodernizowanym stadionie Zawiszy. Polacy zdobyli trzy medale – złoty Robert Szpak w rzucie oszczepem, a dwa srebrne Sylwester Bednarek w skoku wzwyż i Paweł Wojciechowski z Zawiszy w skoku o tyczce. Klasyfikację medalową wygrali Amerykanie – 17 medali.
Zobacz również:
Dzielnice i osiedla Bydgoszczy - gdzie mieszka najwięcej osó...
Tak świętowano oddanie do użytku Starego Rynku w Bydgoszczy:
