
W niedzielę (28 października) śpimy dłużej
Jak radzić sobie z jesienno-zimową chandrą? - Sprawiajmy sobie przyjemności - mówi dr nauk med. Danuta Kurylak. - Może to być dobra książka, pyszna herbatka, słodycze w rozsądnej ilości, krótki wypad do ciepłych krajów. Warto też pamiętać o zbilansowanej diecie z większą zawartością tłuszczu niż latem, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Nie zapominajmy o aktywności fizycznej. W bezwietrzne, słoneczne dni z lekkim przymrozkiem jak najbardziej wskazane są spacery.

W niedzielę (28 października) śpimy godzinę dłużej
Wiele skazuje, że już wkrótce nie będziemy musieli przejmować się zmianą czasu. Komisja Europejska przedstawiła bowiem projekt zgodnie, z którym państwa członkowskie nie będą zobligowane do przestawiania wskazówek zegarów. Po raz ostatni obowiązkowa zmiana czasu na letni miałaby nastąpić 31 marca 2019 r. Następnie każdy z krajów UE mógłby wybrać, czy woli czas letni, czy zimowy. W tym drugim przypadku ostatnia zmiana czasu miałaby miejsce 27 października 2019 r.

Podczas konsultacji w Internecie większość Europejczyków przyznała, że jest za likwidacją zmiany czasu. Wśród argumentów podawano np. złe samopoczucie czy brak oszczędności energii. - To krok w dobrym kierunku. Zmiana czasu jest niepotrzebna, powoduje tylko zamieszanie - mówi dr Tomasz Marcysiak, socjolog WSB. - Zegarki elektroniczne przestawiają się same, ale jako wykładowca akademicki, który ma zajęcia w niedzielę, sam wpadam w stres, czy o właściwej godzinie stawię się na nie.