Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kujawsko-Pomorskiem dzieci wciąż padają ofiarami wypadków. Trzeba je edukować komunikacyjnie

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Dzieci przechodzące przez jezdnię muszą być (jak w tym przypadku) pod stałą czujną opieką dorosłych. Powinny też być edukowane w zakresie bezpieczeństwa.
Dzieci przechodzące przez jezdnię muszą być (jak w tym przypadku) pod stałą czujną opieką dorosłych. Powinny też być edukowane w zakresie bezpieczeństwa. Marek Weckwerth
Liczba wypadków na kujawsko-pomorskich drogach z udziałem najmłodszych dzieci – do 6. roku życia - maleje, ale wśród starszych i młodzieży tendencja jest niestety rosnąca.

Wypadek 12 stycznia w bydgoskim Fordonie, którego nie przeżyła 14-letnia dziewczynka, jest aż nadto wyraźnym i bolesnym przykładem. Po zajęciach spieszyła się na tramwaj, przebiegła przez przejście na pieszych przy czerwonym świetle, w momencie gdy przejeżdżały przez nie w przeciwnych kierunkach tramwaje. Zmarła po przewiezieniu do szpitala.

- Pieszym, szczególnie dzieciom i młodzieży, przypominamy i zwracamy uwagę na zagrożenia związane między innymi z nieostrożnym wejściem czy wbiegnięciem na przejście, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd, z korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię – wymienia podkom. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Za tydzień wojewódzka „drogówka” przedstawi spot dotyczące zagrożeń bezpieczeństwa pieszych w czasie przechodzenia przez jezdnię przed nadjeżdżającym tramwajem.

- To szczególnie niebezpieczna sytuacja, bowiem tramwaj ma dłuższą drogę hamowania niż samochód, a poza tym nie jest w stanie ominąć pieszego, bo przecież jest to pojazd szynowy – wyjaśnia podkomisarz.

To też może Cię zainteresować

Zdecydowanie lepszy finał miało zdarzenie, do którego doszło pod koniec stycznia wsi Stara Iwiczna,koło Piaseczna na Mazowszu. Policja opublikowała ku przestrodze zapis monitoringu, na którym widać jak 12-latka wysiada z autobusu (wracała z lodowiska), po czym wybiega zza niego wprost pod nadjeżdżający samochód. Doznała niewielkich obrażeń, bo dostawcza toyota nie jechała szybko.

Te przypadki obrazują jak niewiele trzeba, aby dziecko pożegnało się z życiem albo co najmniej znalazło się w tarapatach.

Nie dostrzegają wszystkich zagrożeń

Psychologowie uczestniczący w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka” dedykowanym uczniom klas I szkół podstawowych (właśnie rusza 15. edycja) wymieniają główne powody wypadków dzieci: Nie dostrzegają wszystkich niebezpieczeństw na drodze; dostrzegają kolegę lub koleżankę po drugiej stronie ulicy i przebiegają entuzjastycznie nie zwracając uwagi na zagrożenia; z powodu na nie w pełni wykształcone krytyczne myślenie, jakie posiadają dorośli, mogą zachowywać się ryzykownie - dla zabawy, bez zwracania uwagi na możliwe konsekwencje.

- Obok edukacji przedszkolnej i szkolnej, bardzo istotne są wzorce przekazywane przez opiekunów. Dzieci uczą się przez naśladownictwo, dlatego to właśnie z rodzicami najlepiej ćwiczyć prawidłowe zachowania związane z bezpiecznym poruszaniem się na drodze. Można trenować wspólnie trasę do szkoły, zwracając podczas takich spacerów szczególną uwagę na miejsca newralgiczne, to jest przejścia dla pieszych, skrzyżowania czy przejazdy kolejowe – uświadamia Urszula Młodnicka, psycholog, ekspert współpracujący z programem „Akademia Bezpiecznego Puchatka”.

Ważne, by dziecko kojarzyło te zabiegi opiekunów w pozytywny sposób – wtedy chętniej będzie powielać dobre praktyki. Przydatne mogą być także wierszyki czy piosenki, które pomogą łatwiej zapamiętać podstawowe zasady bezpieczeństwa i kształtować prawidłowe nawyki.

Dorośli powinni zwracać uwagę na specyfikę myślenia abstrakcyjnego dzieci. Siedmiolatek nie jest w stanie dobrze określić konsekwencji podejmowanych działań, nie wie, dlaczego popełnia błąd i jakie są jego skutki. Potrzebna jest stała i pozytywna obecność opiekuna, który będzie wspierał dziecko w tej niezwykle istotnej edukacji i stanie się jego zaufanym towarzyszem.
Te uwagi niewątpliwie dotyczą także starszych dzieci i młodzieży. Warto je sobie wziąć do serca.

Ważna jest znajomość przepisów

Wciąż jednak zdarza się, że najmłodsi poruszają się po miejscowościach na własną rękę, bez opieki dorosłych.

To dlatego tak ważne jest edukowanie ich w zakresie umiejętności rozpoznawania znaków na drodze czy rozróżniania jej elementów – wszystko to wspiera proces usamodzielnienia dzieci i zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo.

Przepisy mówią, że do 7. roku życia dziecko musi poruszać się po drodze z osobą, która ma co najmniej 10 lat.

Dopiero po ukończeniu 7 lat staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. To znaczy, że od 7 roku życia może chodzić do szkoły samodzielnie.

Tragiczna statystyka

W całym 2022 roku na kujawsko-pomorskich drogach doszło do 22 wypadków z udziałem dzieci do 6. roku życia. Jedno dziecko zginęło, a 22 odniosło rany. W grupie wiekowej 7 – 14 lat mieliśmy 42 wypadki, 2 zabitych i 39 rannych, zaś między 15. a 17. rokiem życia 38 wypadków, 2 zabitych i 33 rannych.

W 2023 roku najmłodsze dzieci uczestniczyły w 19 wypadkach (o 3 mniej niż rok wcześniej), w których żadne nie zginęło (- 1), natomiast 20 odniosło obrażenia (-2) . W przedziale wiekowym 7 – 14 lat odnonowano 49 wypadków (+ 7), jedną ofiarę śmiertelną (- 1) i 45 rannych (+6). Młodzież w wieku 15-17 lat uczestniczyła w 47 wypadkach (+9), 3 osoby zginęły (+1), 45 zostało rannych (+12).

Biorąc pod uwagę wszystkie grupy wiekowe, w 2022 roku na drogach regionu wydarzyło się 775 wypadków, 103 osoby zginęły, 860 odniosło obrażenia. W 2023 roku mieliśmy 786 wypadków, 108 zabitych i 858 osób wymagających hospitalizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Kujawsko-Pomorskiem dzieci wciąż padają ofiarami wypadków. Trzeba je edukować komunikacyjnie - Gazeta Pomorska