Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koronowie odbyło się sympozjum poświęcone 1050. rocznicy chrztu Polski

Katarzyna Karwat
Montaż słowno-muzyczny uczniów koronowskiego Technikum
Montaż słowno-muzyczny uczniów koronowskiego Technikum Pedagogiczna Biblioteka w Koronowie
W koronowskim ratuszu odbyło się sympozjum, poświęcone 1050. rocznicy chrztu Polski. Zorganizowały je Pedagogiczna Biblioteka oraz Komenda Hufca ZHP im. 49. Pułku Piechoty w Koronowie, przypominając, że rok 966 jest symbolicznym początkiem dziejów Narodu Polskiego.

Sympozjum skierowano do lokalnego środowiska Ziemi Koronowskiej. Na uroczystość, do sali sesyjnej ratusza przybyli przedstawiciele samorządu terytorialnego, dyrektorzy, nauczyciele i młodzież ze szkół w mieście i gminie Koronowo. Obecni byli członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Koronowskiej, Okręgowych Komitetów Spółdzielni Mieszkaniowych, leśnicy z Nadleśnictwa Różanna, przedstawiciele sołectw z gminy Koronowo, zuchy, harcerze i druhny seniorki z Hufca ZHP Koronowo, sympatycy i przyjaciele biblioteki, oraz mieszkańcy, zainteresowani historią Polski.

Po powitaniu zebranych przez Grażynę Jasiek i Ewę Bielską z Pedagogicznej Biblioteki, historyczne znaczenie Chrztu Polski w 966 roku przedstawił ks. dr Jan Pomin, proboszcz parafii pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wierzchucinie Królewskim.

Uczniowie Technikum przy Zespole Szkół Zawodowych imienia gen. Stanisława Maczka w Koronowie wystąpili w montażu słowno-muzycznym, zatytułowanym „Królewski szczep piastowy, czyli o narodzinach państwa polskiego”, przygotowanym pod kierunkiem Iwony i Macieja Kaczyńskich.

Drugim prelegentem był honorowy gość sympozjum - Tadeusz Panowicz. Dziennikarz, grafik, pisarz, miłośnik historii, bibliofil, regionalista - pasjonat pracy na rzecz regionu gnieźnieńskiego i nie tylko, aktywnie działający w kołach naukowych. Tadeusz Panowicz współpracuje z Biblioteką Raczyńskich w Poznaniu, tworzy aforyzmy, maluje i rysuje. Gość podzielił się z uczestnikami sympozjum swoją wiedzą o Lednicy, największej z pięciu wysp położonych na jeziorze Lednica, gdzie ponad tysiąc lat temu najprawdopodobniej został ochrzczony pierwszy historyczny władca Polski, czyli Mieszko I.

Głos w koronowskim sympozjum zabrał także proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Byszewie ks. dr Stefan Adrich. Jego wystąpienie dotyczyło znaczenia sakramentu chrztu świętego w życiu człowieka. Przypomniał w nim także jakie wymagania stawia Kościół rodzicom i chrzestnym dziecka przyjmującego ten wyjątkowy sakrament.

Na zakończenie sympozjum, na scenie wystąpiły uczennice z Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Wyczółkowskiego w Koronowie: Magdalena Kunca i Justyna Witkowska, które zaśpiewały nostalgiczną piosenkę filmu „1920 Bitwa warszawska”. Dziesięć wokalistek z zespołu „Vis a vis” z Gimnazjum nr 1 w Koronowie zaśpiewało inne piękne polskie utwory. Wśród nich „Dni, których nie znamy” z repertuaru Marka Grechuty oraz piosenkę Andrzeja Rosiewicza „Pytasz mnie”.

Repertuar, przygotowany przez znanego na Ziemi Koronowskiej muzyka i nauczyciela Andrzeja Kozańskiego, opiekuna muzycznego obu grup wokalnych, budził refleksje o Polsce.Sympozjum w ratuszu towarzyszyła również tematyczna wystawa książek z zasobów koronowskiej książnicy, ekspozycja ciekawych pamiątek związanych z chrztem świętym wzbogacona o okolicznościowe plakaty, foldery, pocztówki, znaczki, monety oraz wiele innych ciekawostek. Wśród nich nie zabrakło między innymi miniaturki dzwonu noszącego imiona Mieszko i Dobrawa.

warto wiedzieć

Podczas sympozjum wręczono nagrody w konkursie religijno-plastycznym „Chrzest Polski w oczach dziecka”. Przygotowała go Teresa Całka, katechetka z SP nr 2. Wzięło w nim udział udział 35 uczniów tej szkoły. Pierwsze miejsce zajęła Marcelina Masełkowska (V B), druga była Milena Łukasiewicz (VI A), trzecia Sandra Januszewska (VI F), czwarte miejsce ex aequo - Oliwia Wójcik (V D) i Agata Nowicka (V A), piąte - Wiktoria Jakubczak (V A). Wyróżnienia: Kacper Zagozdon (VI F) i Kamil Lubiński (VI F).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!