Nowy dworzec PKP w Janikowie składa się z dwóch pawilonów mieszczących części pasażerską oraz komercyjną, przykrytych wspólnym zadaszeniem.
Jest tu wieża o wysokości 8 metrów, na której umieszczono podświetlany nocą zegar. W części pasażerskiej mieszczą się toalety i niewielka klimatyzowana poczekalnia, elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów pociągów, gabloty z rozkładem jazdy oraz system informacji głosowej. Pod wiatą, na obu końcach budynku, zlokalizowano stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy rowerów.
- Dzięki otwarciu zmodernizowanego dworca w Janikowie województwo kujawsko-pomorskie zyska nowoczesny i proekologiczny budynek spełniający wszystkie standardy obsługi podróżnych. Konsekwentnie walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym. Umożliwia to Program Inwestycji Dworcowych, w ramach którego rząd polski przeznacza do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców. Ten program przybliża nas do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej - mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
Nowy dworzec w Janikowie posiada wiele udogodnień dla wszystkich grup podróżnych.
Przy jego projektowaniu i budowie wyeliminowano potencjalne bariery architektoniczne, które mogłyby stanowić przeszkodę dla osób o ograniczonej mobilności.
W obiekcie zaprojektowano:
- oznakowanie w alfabecie Braille’a,
- ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących,
- mapy dotykowe
- oraz toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Z kolei kontrastowa kolorystyka elementów wykończenia wnętrz ułatwia orientację osobom niedowidzącym.
Dworzec został wyposażony:
- w systemy monitoringu,
- kontroli dostępu,
- sygnalizacji włamania i napadu,
- a także detekcji pożaru.
- Dworzec w Janikowie to pierwszy w województwie kujawsko-pomorskim obiekt, który otwieramy po modernizacji w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Oddany do użytku budynek jest nowoczesny, proekologiczny i spełnia wszystkie współczesne standardy w zakresie obsługi podróżnych z uwzględnieniem potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Jesteśmy przekonani, że nowy dworzec będzie dobrze służył mieszkańcom Janikowa i okolic - mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Na dachu dworca w Janikowie umieszczono panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 KWp.
- Wytwarzają one w ciągu roku około 2700 kWh energii elektrycznej, co przyczyni się to do redukcji emisji dwutlenku węgla o 2500 kg/rok. To mniej więcej tyle dwutlenku węgla, ile przez cały rok pochłania około 500 sporych rozmiarów drzew! - podkreśla Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA.
Dzięki zakończonej inwestycji zmieniło się również bezpośrednie otoczenie dworca w Janikowie:
- Ułożono nową nawierzchnię z płyt betonowych i kostek brukowych z wkomponowanymi w nie ścieżkami prowadzącymi dla osób niedowidzących i niewidomych.
- Ponadto zamontowano nowe elementy małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie) oraz uporządkowano zieleń.
- W sąsiedztwie budynku wytyczono 12 miejsc parkingowych, w tym po jednym miejscu dla rodzin z dziećmi oraz dla osób z niepełnosprawnościami.
Budowa nowego dworca w Janikowie kosztowała około 5 mln złotych brutto.
W województwie kujawsko-pomorskim, w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, PKP S.A. wybuduje i zmodernizuje jeszcze osiem dworców kolejowych. W części z nich, czyli obiektach w Kołodziejewie, Mogilnie i Złotnikach Kujawskich trwają już prace budowlane.
- Tak się mówi w Inowrocławiu. "A to huncwot!" "Ady przestań!"
- Gdzie jest najlepsza pizza w Inowrocławiu? [TOP10]
- Najprzystojniejsi mężczyźni z Inowrocławia na Instagramie
- Strajk Kobiet w Inowrocławiu 2021. Protest na inowrocławskim Rynku [zdjęcia]
- Promiler w Inowrocławiu. Tutaj sprawdzisz, czy jesteś trzeźwy
- Kruszwicki Klub Morsa kończy dwa lata. Plan imprezy
