Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czasie trzeciej fali pandemii COVID-19 w Kujawsko-Pomorskiem wydłużają się kolejki do punktów pobrań

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Arkadiusz Wojtasiewicz
Trzecia fala, znacznie wyższa niż druga (jesień 2020 r.), szybki wzrost zakażeń koronawirusem powoduje, że wydłuża się czas oczekiwania na wykonanie testu.

Szczepionkę na COVID-19 dostaniemy w pracy? Są nowe informacje!

Do naszej redakcji zgłosili się bydgoszczanie, którzy mieli kłopoty z wykonaniem testu w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

- Czułem się bardzo źle. Byłem przekonany, że mam COVID-19 choć nie wszystkie objawy były typowe dla zakażenia koronawirusem. Zgłosiłem się do lekarza rodzinnego. Na szczęście pomoc uzyskałem jeszcze tego samego dnia. Lekarka dała mi skierowanie na test. Kiedyś informację o tym, gdzie ma być pobrany materiał do badań, przekazywano SMS-em. Tym razem musiałem radzić sobie sam. Badanie wykonano mi dopiero po dwóch dniach – skarży się bydgoszczanin.

Takich sygnałów otrzymujemy coraz więcej. Bydgoszczanie skarżą się, że stoją w kolejkach do punktów pobrań po kilkadziesiąt minut.
- Nie wszystkich stać na to, by przetestować się prywatnie. W moim przypadku, musiałabym wykonać badanie razem z partnerem, to wydatek kilkuset złotych – mówi mieszkanka Wzgórza Wolności, która czekała na wykonanie testu w jednym w bydgoskich punktów prawie godzinę.

Kwarantanna po powrocie do kraju?

Nasi czytelnicy zgłosili również inny, dla nich ważny problem. Otóż zmieniły się zasady reżimu sanitarnego, które zaczęły od wtorku (30 marca 2021 r.) obowiązywać na polskiej granicy.
- Planowaliśmy wyjazd. Chcieliśmy spędzić święta w Egipcie. Powiedziano nam, że jeśli będziemy mieli testy ujemne, to nie zostaniemy po powrocie do kraju objęci przymusową kwarantanną – mówi pani Karolina. - Jeśli tak nie jest, zrezygnujemy z wyjazdu, bo szkoda urlopu na kwarantannę.

Jak dowiedzieliśmy się w zespole prasowym Komendy Głównej Straży Granicznej kwarantanna po powrocie z Egiptu jest obowiązkowa, ponieważ kraj ten nie leży w strefie Schengen.

- Od 30 marca br. posiadanie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-Cov-2, nie zwalnia z obowiązku kwarantanny, podróżnych przekraczających granice zewnętrzne UE – czytamy w oficjalnym komunikacie Straży Granicznej.

Obostrzenie w strefie Schengen

Straż Graniczna przypomina, że zostały wprowadzone kolejne obostrzenia na granicach wewnętrznych UE, czyli w strefie Schengen.
Osoby przekraczające morski odcinek granicy Rzeczypospolitej Polskiej korzystające z regularnych połączeń promowych oraz odcinek lądowy granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Czeską, Republiką Litewską, Republiką Federalną Niemiec lub Republiką Słowacką, (niezależnie od środka transportu, którym się przemieszczają lub pieszo):

  • w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP są zobowiązane poddać się kwarantannie poprzez zgłoszenie za pośrednictwem infolinii do Głównego Inspektora Sanitarnego;
  • w innym celu zobowiązane są posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 nie starszy niż 48h przed wjazdem.

Natomiast osoby, korzystające z transportu lotniczego, poruszające się na terenie krajów strefy Schengen, od wtorku mają obowiązek posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, który powinni okazać na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej. Wynik testu, w języku polskim lub angielskim, musi być uzyskany w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo