Dokładnie 78 lat temu, 8 maja 1945 roku, we francuskim Reims Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji. Wydarzenie to uznawane jest za oficjalne zakończenie II wojny światowej na kontynencie. W Bydgoszczy uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Zwycięstwa rozpoczęły się w samo południe mszą świętą w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Po jej zakończeniu uczestnicy przenieśli się na plac Wolności. Uroczystości odbyły się z zachowaniem ceremoniału wojskowego. Po odegraniu hymnu państwowego przedstawiciele władz, kombatantów, harcerzy oraz bydgoskich szkół złożyli kwiaty pod pomnikiem Wolności. Zgromadzeni goście mogli wysłuchać również okolicznościowych wystąpień.
– Pragnę złożyć hołd tym, którzy oddali swoje życie, byśmy mogli dzisiaj żyć w wolnym kraju. Chcę wyrazić wdzięczność i szacunek dla mieszkańców Bydgoszczy, którzy poświęcali się w walce o wolność, za bohaterską postawę i zaangażowanie w działalność podziemną. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że zarówno nasze miasto, jak i cała Polska mogła zostać ostatecznie wyzwolona. Niemała w tym sukcesie była również rola naszego wybitnego matematyka i kryptologa Mariana Rejewskiego, którego praca nad złamaniem szyfru niemieckiej Enigmy przyspieszyła upragnione, alianckie zwycięstwo – powiedział na placu Wolności Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Dodał, że trudno świętować dziś zakończenie wojny, gdy widzi się wydarzenia za naszą wschodnia granicą. – Kilka dni temu, przebywając na terytorium Ukrainy na zaproszenie prezydenta Zełenskiego, osobiście mogłem zobaczyć ogrom zniszczeń i skalę cierpienia naszych ukraińskich przyjaciół. Niech zatem dzisiejsza rocznica będzie dla nich znakiem nadziei na nachodzący czas pokoju - dodał prezydent.
W uroczystości na placu Wolności wzięli udział m.in. wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, posłowie Piotr Król, Jan Szopiński i Tomasz Latos, biskup Krzysztof Włodarczyk oraz radni Bydgoszczy. Dla uczczenia pamięci wszystkich ofiar wojennych zmagań przeprowadzono Apel Pamięci, po którym oddana została salwa honorowa.
