
W Bydgoszczy rozpoczęły się zdjęcia do baśni "Kwiat paproci"
Jest to filmowa opowieść o chłopcu przeżywającym niesamowicie fantastyczne i magiczne przygody podczas poszukiwania cudownego kwiatu, mającego zmienić jego życie. Scenariusz napisał filozof i religioznawca prof. Zbigniew Mikołejko. Film jest pilotem serialu – pierwszym z trzynastu odcinków. Wszystkie odcinki będą prezentować baśnie z różnych regionów Polski. Na potrzeby filmu w hali o powierzchni 1000 m2 został zbudowany olbrzymi las, jeziora, jaskinie, największe w Polsce sztuczne tło (blue box, bluescreen, greenscreen). W projekcie biorą udział polscy artyści wizualni, którzy stworzyli scenografię, rekwizyty, kostiumy oraz znani aktorzy.
Więcej zdjęć z planu filmowego oraz informacje >>>

Zdjęcia odbywają się w studiu filmowym stworzonym w postindustrialnych halach w Bydgoszczy należących do spółki developerskiej Moderator Inwestycje Sp. z o.o. Na ekranie zobaczymy znanych aktorów. Koproducentem filmu jest Miasto Bydgoszcz oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Kto zagra w "Kwiecie paproci" i o czym będą Klechdy Domowe? >>>

Kwiat paproci - o filmie
Gatunek - baśń fantasy
Reżyseria - Justyna Celeda/ Marta Filipiak
Scenariusz - prof. Zbigniew Mikołejko
Zdjęcia - Łukasz Owczarzak
Muzyka - Olo Walicki/ wykonanie pieśni Laboratorium Pieśni
Producent - Fundacja Czarny Karzeł
Występują:
Staś Kotwicki (główna rola) , Janusz Chabior, Sonia Roszczuk, Jakub Gola, Eva Rodart, i inni
Sonia Roszczuk – aktorka teatralna i filmowa, współpracowała z Moniką Strzepką, Wiktorem Rubinem, Weroniką Szczawińską, Anną Smolar. Filmy: „Fotografie” Waldemara Krzystka, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” w reżyserii Marii Sadowskiej, „Ziarno prawdy” Borysa Lankosza. Ma na koncie także epizody w filmach Wojciecha Smarzowskiego – „Drogówka”i „Wołyń”.
Janusz Chabior – wziął udział w cyklu Outsider Jana Jakuba Kolskiego, w dramacie Mike’a van Diema Charakter. Zagrał w Małej Moskwie Waldemara Krystka, w Helu Kingi Dębskiej, komedii sensacyjnej Ostatnia akcja Michała Rogalskiego, Świnkach Roberta Glińskiego, Kołysance Juliusza
Machulskiego, Różyczce Jana Kidawy-Błońskiego, Ostatnim piętrze Tadeusza Króla, Hardkor Disko Krzysztofa Skoniecznego, Służbach specjalnych Patryka Vegi i Wołyniu Wojciecha Smarzowskiego. Za Made in Poland odebrał Złote Lwy w Gdyni. Grał w serialach TVP - Lokatorzy, Na dobre i na złe, Egzamin z życi, Pitbull oraz Polsatu - Adam i Ewa, Świat według Kiepskich, w telenoweli TVN Na Wspólnej, w TVP1 - Komisarz Alex i jako Antoni w serialu Ucho Prezesa.
Jakub Gola – współpracował z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Dotychczas mogliśmy oglądać go także w filmach fabularnych (m.in. w „Monumencie” w reż. Jagody Szelc) i serialach (Ojciec Mateusz, O mnie się nie martw). Obecnie gra w produkcji Netfixa „W głębi lasu”.
O czym będą Klechdy Domowe? >>>

O czym będą Klechdy domowe?
Projekt zakłada realizację trzynastu odcinków (13 minut każdy). Każdy z nich poświęcony będzie jednej wybranej opowieści - polskiej legendzie, mitowi, baśni. Nie chodzi tu jednak o prostą ilustracyjność, lecz o reinterpretację tych historii w języku nowych filmowych form - nie dowolną przy tym, lecz trzymającą się zasadniczych motywów i wątków tak, by ukazać złożoność i bogactwo związanej z nimi tradycji artystycznej i duchowej.