Warsztaty odbyły się w restauracji Zatoka w Bydgoszczy. Uczestniczyły w nich dzieci z Przedszkola Niepublicznego Krasnal oraz ze Szkoły Podstawowej nr 12 przy Zespole Szkół nr 14.
Sztuka Ebru to dawna, licząca kilkaset lat, metoda tradycyjnego malarstwa na wodzie. Tworzenie polega na odpowiednim nanoszeniu farb na powierzchnię wody, którą sporządza się w specjalnym naczyniu mieszając z substancją zagęszczającą (profesjonalnie stosuje się do tego celu sproszkowane wodorosty, ale są też łatwiejsze i tańsze domowe sposoby - usłyszycie w nich w naszym materiale wideo). Farby nie zanurzają się w wodzie i nie kolorują jej, tylko pozostają na powierzchni i przepychają się, tworząc wzory.
Następnie gotowy wzór, który przypomina swoim wyglądem deseń marmuru, przenoszony jest na papier (stąd nazwa w języku polskim: sztuka marmurkowania). Wszystkie składniki wykorzystywane przy tworzeniu są całkowicie naturalne, dzięki czemu obrazy Ebru zachowują swoją trwałość i intensywność kolorów przez setki lat.
- Jest to bardzo stara technika, ale mało znana w Polsce. Najbardziej popularna jest w Turcji i tam zdobi się nią papier, obrazy, jedwab, meble, ceramikę, biżuterię. Magia Ebru polega na tym, że powstają piękne wzory i nie jest możliwe powtórzenie żadnego z nich. Każdy wykonany przez dzieci obraz będzie jedynym takim na świecie - mówi Marlena Zabłocka.
Polub Express Bydgoski na Facebooku