Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy powstało Specjalistyczne Centrum Wspierania Edukacji Włączającej. Czym się zajmuje?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Specjalistyczne Centrum Wspierania Edukacji Włączającej działa od września w placówce przy ul. Granicznej.
Specjalistyczne Centrum Wspierania Edukacji Włączającej działa od września w placówce przy ul. Granicznej. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3
Przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 3 w Bydgoszczy działa od września br. Specjalistyczne Centrum Wspierania Edukacji Włączającej. Chodzi o to, by skutecznie docierać do uczniów o specjalnych potrzebach, którzy na co dzień uczęszczają do szkół ogólnodostępnych i wspierać nauczycieli, którzy z nimi pracują.

Zobacz wideo: Nowa jadłodzielnia WSG w Bydgoszczy.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu pilotażowego prowadzonego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Centrum powstało w wyniku nowych wyzwań oświatowych, koncentrujących się na zapewnieniu wysokiej jakości edukacji dla wszystkich uczniów, niezależnie od tego, do jakiej szkoły czy przedszkola chodzą.

- Chcemy skuteczne docierać do uczniów o specjalnych potrzebach, którzy uczą się w szkołach ogólnodostępnych - mówi Krzysztof Nowaczyk, nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 przy ul. Granicznej, który współtworzył zespół SCWEW. - Będziemy też pomagać nauczycielom w pracy w klasie zróżnicowanej. Innowacyjnym założeniem nowego modelu edukacji włączającej jest bowiem dzielenie się wiedzą i doświadczeniami nauczycieli i specjalistów placówek specjalnych z nauczycielami przedszkoli i szkół ogólnodostępnych. Wszystko po to, by wspólnie poszukiwać jak najlepszych rozwiązań do zapewnienia dzieciom i uczniom sukcesów rozwojowych i edukacyjnych na miarę ich własnych możliwości.

W projekcie bierze udział 8 bydgoskich placówek oświatowych

Projekt finansowany jest z Funduszy Europejskich "Wiedza Edukacja Rozwój", a także współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W Bydgoszczy realizowany jest w 8 placówkach: Przedszkolu nr 11, Przedszkolu nr 20, SP nr 10, SP nr 27, SP nr 66, Technikum nr 4 w Zespole Szkól Chemicznych, Branżowej Szkole I stopnia nr 5 w Zespole Szkół Drzewnych oraz w VII LO.

- Nauczyciele wchodzący w skład Specjalistycznego Centrum Wspierania Edukacji Włączającej zaczęli już wizytowanie placówek uczestniczących w pilotażu - mówi Krzysztof Nowaczyk. - Na bazie analizy wstępnych diagnoz stwierdzili już największe deficyty i trudności w pracy w grupach zróżnicowanych z dziećmi: ze spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, zaburzeniami słuchu oraz ze specyficznymi trudnościami w nauce czytania i pisania (dysleksja, dysgrafia i dysortografia).

Wyniki te wraz z efektami pogłębionej diagnozy danego przedszkola/szkoły ogólnodostępnej posłużą do wypracowania planu i modelu najbliższych działań SCWEW oraz konkretnej i sprecyzowanej realizacji wsparcia.

Specjalistyczne szkolenia dla nauczycieli i nie tylko

Do najważniejszych zadań SCWEW należą m.in., konsultacje dla nauczycieli przedszkoli i szkół ogólnodostępnych w celu prawidłowego zdiagnozowania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci/uczniów oraz wspieranie tych nauczycieli w zakresie pracy z grupą zróżnicowaną.

Ale nie tylko. W placówkach ogólnodostępnych lub w SCWEW prowadzone będą też specjalistyczne zajęcia i lekcji otwarte. SCWEW podejmować będzie też działania doradczo-szkoleniowe w zakresie podnoszenia kompetencji kadry i pracowników szkół i przedszkoli, które biorą udział w programie. Organizowane mają być również specjalistyczne szkolenia i warsztaty dla nauczycieli.

Jak informuje Krzysztof Nowaczyk, centrum umożliwi też wypożyczanie podręczników, sprzętu specjalistycznego lub pomocy dydaktycznych oraz udostępni materiały edukacyjne do pracy z dziećmi i uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.

Działania SCWEW obejmują też współpracę z podmiotami uczestniczącymi w procesie rozpoznawania potrzeb i udzielania pomocy dzieciom i ich rodzinom: np. poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, jednostkami ochrony zdrowia, placówkami realizującymi pomoc społeczną i pomoc rodzinie oraz instytucjami i organizacjami pozarządowymi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo