Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy powstał mural z wyjątkowym przesłaniem. To element kampanii MAKi - o równości i potrzebie wspólnego działania kobiet i mężczyzn

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Ścianę jednego z budynków Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Grudziądzkiej ozdobił mural - to element kampanii społeczno-edukacyjnej MAKi.
Ścianę jednego z budynków Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Grudziądzkiej ozdobił mural - to element kampanii społeczno-edukacyjnej MAKi. Arkadiusz Wojtasiewicz
Inicjatywa MAKi (Mężczyzna a Kobieta) została zainaugurowana w maju 2023 r. podczas konferencji Impact’23 w Poznaniu. Celem jest zwrócenie uwagi na kwestie sprawiedliwości, odpowiedzialności oraz równego traktowania płci w kontekście budowania trwałych relacji partnerskich opartych o zaufanie i wzajemne zrozumienie. W ciągu ostatnich miesięcy w wielu polskich miastach powstały murale mające zachęcić kobiety i mężczyzn do współpracy. W ostatnich dniach do grona tych miast dołączyła Bydgoszcz.

– Bardzo zależy nam na tym, aby poprzez tę kampanię uwrażliwić siebie na wzajemne potrzeby i oczekiwania. Chcemy pokazywać, że w społeczeństwie równie ważne są i kobiecy, i męski punkt widzenia. Powinny znaleźć się one w każdej wartościowej dyskusji, aby wypracowywać rozwiązania w duchu porozumienia i współpracy. To podstawa kapitału społecznego, którego potrzebujemy, aby Polska mogła jeszcze piękniej rozkwitać - mówi Zuzanna Piasecka, prezes Fundacji Empiria i Wiedza, która jest współorganizatorem kampanii (wspólnie z Fundacją State od Poland).

Ogólnopolska kampania w Bydgoszczy

Od maja ub. roku organizatorzy i goście specjalni MAKów podróżują po Polsce, by mówić o partnerstwie i współpracy pomiędzy kobietami i mężczyznami oraz dążeniu do równości i zrozumienia. Oprócz licznych konferencji i owocujących w dyskusje spotkań, elementem kampanii jest tworzenie symbolicznych murali. Pierwszy z nich powstał w lipcu w Katowicach. Następne ozdobiły przestrzenie miejskie w Chorzowie, we Wrocławiu, w Zielonej Górze, Kielcach, Sosnowcu, Warszawie i Rzeszowie. W ostatnich dniach odsłonięty został także mural w Bydgoszczy. Zlokalizowany na jednym z obiektów Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Grudziądzkiej (budynek D) obraz przedstawia kobietę i mężczyznę podróżujących tandemem. W mural wkomponowano elementy związane z Bydgoszczą, jak spichrze czy logo miasta. Autorem muralu jest Andrzej Tylkowski.

– Rysunek to element kampanii społeczno-edukacyjnej i mówi o tym, że wspólna droga kobiet i mężczyzn jest możliwa, satysfakcjonująca, a może nawet być ciekawa. Wzajemna współpraca, wspólny kierunek, szacunek i zainteresowanie - to właśnie starałem się pokazać – wyjaśnia na facebookowym profilu kampanii "Nasze MAKi" Andrzej Tylkowski.

Bydgoszcz. "Maki to odzwierciedlenie ludzkich relacji"

Całość kompozycji uzupełniają polne maki, które - jak podkreślają organizatorzy kampanii - są odzwierciedleniem ludzkich relacji: potrzebują mocnych korzeni, by rozkwitać, a kiełkują z wielu ziaren.

Wydarzenie zostało zainaugurowane w maju 2023 r. podczas konferencji Impact’23 w Poznaniu, a jej gośćmi specjalnymi byli John Gray, autor poradnika "Mężczyźni są z Marsa, Kobiety z Wenus" oraz duet muzyczny: Natalia Kukulska i Michał Dąbrówka. Na kongresie pojawiły się także osobistości, takie jak m.in. prof. Jerzy Bralczyk, prof. dr hab. Rafał Ohme, Maria Rotkiel, prof. dr hab. med. Bogdan de Barbaro, dr hab. n. med. Aleksandra Gąsecka-Van Der Pół, Jolanta Wiewióra, Piotr Witwicki i Sławosz Uznański.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera