15 września 1772 roku Johann Schoenborn, zajmujący Bydgoszcz w imieniu króla pruskiego po I rozbiorze wysłał pierwszą relację z miasta, w której informował, iż nakazał przybić orły pruskie na ratuszu oraz na bramach Poznańskiej, Gdańskiej i Toruńskiej, a następnie w obecności burmistrza miasta Jana Sypniewskiego, radnych, ławników i mieszczan odczytał patent notyfikacyjny dotyczący panowania pruskiego.
15 września 1773 roku miało miejsce rozpoczęcie budowy koszar dla oddziału huzarów pruskich nad Brdą w miejscu, gdzie dziś stoi budynek Poczty Polskiej. Był to budynek jednopiętrowy wybudowany w ekspresowym tempie.
15 września 1884 roku w drodze do Skierniewic przez Bydgoszcz przejeżdżał specjalny pociąg wiozący cesarza Niemiec Wilhelma I wraz z jego świtą. Podczas postoju na stacji nadburmistrz Bydgoszczy Bachmann przekazał cesarzowi pozdrowienia od bydgoszczan i przypomniał wcześniejszy pobyt cesarza w Bydgoszczy w 1872 roku.
15 września 1937 roku po powrocie z wielkich manewrów wojskowych odbytych w rejonie Wągrowca, Kcyni, Żnina i Szubina ok. 50 tys. żołnierzy Naczelny Wódz marszałek Edward Śmigły-Rydz odebrał na pl. Wolności 5-godzinną defiladę pod hasłem „Bydgoszcz wita armię” z udziałem 1 pułku artylerii najcięższej stacjonującego w Górze Kalwarii. Na trybunie obecni byli też prymas Polski, ks. kardynał August Hlond, generalicja i szefowie sztabów Estonii, Łotwy i Finlandii.
OBEJRZYJ WIDEO: W Bydgoszczy odnaleziono kapsułę czasu sprzed ponad 100 lat. Co się w niej znajdowało?
15 września 1939 roku do Bydgoszczy przybył gruppenfuehrer SS i adiutant Himmlera, Ludolf von Alvensleben, który rozpoczął organizowanie struktur Selbstschutzu Westpreussen, organizacji pomocniczej policji odpowiedzialnej za masowe egzekucje Polaków jesienią 1939 roku.
Tego samego dnia kreisleiter Werner Kampe podpisał decyzję o całkowitym wyburzeniu synagogi bydgoskiej mieszczącej się u zbiegu ulic Jana Kazimierza i Wałów Jagiellońskich.
15 września 1948 roku powstały Zjednoczone Zakłady Rowerowe z siedzibą w Bydgoszczy, które dały początek późniejszemu krajowemu monopoliście, powstałemu w 1961 roku - „Rometowi”. W skład ZZR weszło 13 przedsiębiorstw działających w Bydgoszczy, na Śląsku i w Poznaniu.
15 września 1965 w Klubie MPiK przy ul. Gdańskiej 10 odbyło się spotkanie z popularnym wówczas gawędziarzem Stefanem Wiecheckim, słynnym „Wiechem”.
15 września 1970 roku w Bydgoszczy zmarła w wieku 83 lat Felicja Krysiewiczowa, muzyk i działaczka kultury, założycielka Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej i Studium Operowego.
15 września 2002 roku odbyło się uroczyste oddanie do użytku Węzła Zachodniego na Czyżkówku, w którego skład wchodzą: przeprawy nad Kanałem Bydgoskim i Brdą, dwujezdniowa ulica Nad Torem, nowy wiadukt przy ul Grunwaldzkiej i rondo gen. Maczka.
ZOBACZ TEŻ
Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano
