Rowerowe SEZON 2 ODC. 5

Fotopułapki w Bydgoszczy zostały zamontowane w najbardziej newralgicznych punktach miasta, gdzie najczęściej dochodzi do nielegalnego wyrzucania śmieci. Po około dwóch tygodniach od startu projektu, pierwszy sprawca został ukarany.
Lokalizacje, w których pojawią się 52 fotopułapki, będą zmieniane. Teren miasta pod względem wyrzucania odpadów w niedozwolone miejsca monitorowany jest również przez pracowników biura Zarządzania Gospodarką Odpadami komunalnymi oraz strażników miejskich ze specjalnej grupy, która się tym zajmuje.
Jakie kary są za zaśmiecanie miasta?
Jeżeli sprawca w akcje skruchy posprząta wyrzucone przez siebie śmieci, dostanie "jedynie" 500 zł kary. Natomiast jak nie będzie sprzątał, a sprawa trafi do sądu wtedy czeka go nawet do 5000 zł kary.
- Co cieszy, świadomość mieszkańców w tym zakresie jest coraz większa. Pokazuje to szereg akcji i inicjatyw społecznych przy współudziale Czystej Bydgoszczy. Każdego miesiąca mieszkańcy zbierają kilkanaście m3 odpadów, służby miejskie również usuwają odpady porzuconych na terenach gminnych, w tym także w centrum miasta. Przedmiotowy projekt ma zminimalizować ten proceder, poprawić estetykę miasta jak i dodatkowo edukować. W efekcie środki przeznaczone na rzecz usuwania dzikich wysypisk można będzie rozdysponować na inne działania. Pamiętajmy, że koszty usunięcia porzuconych odpadów ponoszą mieszkańcy. Na ten cel trafia część środków z tzw. opłaty śmieciowej - dodają pracownicy bydgoskiego ratusza.