Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy, na razie, liceum akademickie nie powstanie

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Laboratorium urządzeń elektronicznych w bydgoskim „Elektroniku”
Laboratorium urządzeń elektronicznych w bydgoskim „Elektroniku” Tadeusz Pawłowski / archiwum
W prestiżowym rankingu „Perspektyw” znakomicie wypadły Liceum Akademickie w Toruniu oraz Technikum Elektroniczne w Bydgoszczy. Obie szkoły zostały uznane za wiodące w kraju i w województwie.

Liceum Akademickie w Toruniu, po roku przerwy, powróciło na pierwsze miejsce rankingu szkół ponadgimnazjalnych „Perspektyw”. Swoją mocną pozycję utrzymało również bydgoskie Technikum Elektroniczne.
[break]
- Niczego nie robimy pod rankingi - zapewnia Piotr Siwka, zastępca dyrektora Technikum Elektronicznego w Bydgoszczy.

- Staramy się tak pracować, by być dumni z miejsca, które zajmujemy w kraju. Ten rok był dla nas wyjątkowo korzystny i lepszy niż lata poprzednie. W kształceniu techników elektroników jesteśmy najlepsi w kraju. To cieszy, ponieważ jesteśmy szkołą zawodową.
Technikum Elektroniczne nie zamyka swoim uczniom możliwości kontynuowania nauki w innych dziedzinach, także humanistycznych. Świadczy o tym miejsce w rankingu przyznane na podstawie wyników egzaminów maturalnych.

- Mieliśmy też czterech olimpijczyków. To wszystko złożyło się na to, które miejsce zajęliśmy - dodaje Piotr Siwka.

Miejsce na liście „Perspektyw” poprawiło również VI Liceum Ogólnokształcące, które z 23 miejsca wskoczyło na 20.

- Ogromny sukces! Każdego roku czekamy na ogłoszenie wyników rankingu - cieszy się Agnieszka Łysio, dyrektor VI LO. - Pniemy się w górę, chociaż konkurencja jest coraz większa. Na ten sukces najbardziej zapracowali nauczyciele, którzy potrafią swoich uczniów zainspirować. Dzięki temu w rankingu szkół olimpijskich zajęliśmy 11. miejsce w kraju. To dla nas wielki zaszczyt.
W kategorii szkół olimpijskich bydgoskie VI liceum poprawiło się o 3 miejsca.

Niestety, w tym roku I LO spadło z miejsca 64. na 87. Ale Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego poprawiło pozycję zajmując 153. miejsce (było na 160). Dalekie miejsce - 195 zajmuje I Katolickie Liceum Ogólnokształcące (spadek z 138.). Notowania II Liceum Ogólnokształcącego także spadły; szkoła zajmuje 270. miejsce (była na 162.). Swoją pozycję poprawiło V Liceum Ogólnokształcące, które z pozycji 500. awansowało na 447 miejsce.

W rankingu techników oprócz „Elektronika” w pierwszej pięćdziesiątce znalazło się również Technikum Hotelarskie (42. lokata), a w setce Technikum Chemiczne (miejsce 70.).

UKW się przymierza

O utworzeniu w Bydgoszczy liceum akademickiego, które mogłoby rywalizować z obecnym toruńskim liderem, mówi się od wielu lat.
- Prowadzimy szkołę dla dzieci oficerów NATO - przypomina Piotr Kwiatkowski, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - W minionym roku przejęliśmy od miasta budynek przy Pestalozziego. Zamierzamy go wyremontować i przenieść do tego obiektu szkołę, która funkcjonuje w budynku przy Gałczyńskiego. Wtedy utworzymy elitarną szkołę od przedszkola do liceum.

Ministerstwo Obrony Narodowej zagwarantowało pieniądze na remont budynku. Prace, jak obiecuje rzecznik UKW, mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Fakt

- W rankingu egzaminów zawodowych Technikum Elektroniczne zajęło 3. miejsce w kraju.
- W rankingu szkół olimpijskich VI LO znajduje się na 11. miejscu w kraju.
- W rankingu maturalnym techników 7. miejsce w kraju zajmuje Technikum Elektroniczne.
- W rankingu maturalnym liceów 43. miejsce w kraju zajmuje VI LO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!