W Bydgoszczy mam fortepian

W Bydgoszczy mam fortepian

Tomasz Skory

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

W Bydgoszczy mam fortepian
W niedzielę Polsat wyświetli premierowy odcinek „Ludzi Chudego” w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Muzykę do serialu skomponował Piotr Salaber.
W Bydgoszczy mam fortepian

W niedzielę Polsat wyświetli premierowy odcinek „Ludzi Chudego” w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Muzykę do serialu skomponował Piotr Salaber.


Piotr Salaber to znany polski kompozytor, pianista, wokalista i dyrygent. Jest autorem muzyki do kilkuset piosenek, ponad sześćdziesięciu spektakli teatralnych, a także programów radiowych i telewizyjnych. Koncertował na Litwie, w Rosji, Czechach, Niemczech, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.


Urodził się we Wrocławiu, od dziesięciu lat mieszka w Warszawie, ale często podkreśla swój związek z Bydgoszczą.

To tutaj ukończył I Liceum Ogólnokształcące oraz zdobył doktorat na Akademii Muzycznej. Wielokrotnie koncertował w Filharmonii Pomorskiej, przez blisko siedem lat pełnił też funkcję kierownika muzycznego bydgoskiego Teatru Polskiego. - Fantastycznie wspominam naukę w Bydgoszczy. Choć tworzę głównie w Warszawie, wciąż mam tu swój fortepian. Przyjeżdżam tu zawsze, gdy muszę skomponować coś większego. Tutaj mi się lepiej pisze, bo jest zdecydowanie spokojniej - mówi artysta.


Muzyk jest laureatem wielu nagród, w tym również bydgoskich. W 1997 roku za swoje dokonania artystyczne został wyróżniony przez ówczesnego wojewodę bydgoskiego, Wiesława Olszewskiego. Rok później nagrodę przyznał mu też Bydgoski Informator Kulturalny, a w 2002 roku artysta uhonorowany został tytułem „Bydgoszczanina Roku”.


To właśnie w Bydgoszczy powstała muzyka do spektaklu „Judaszek”, który od października wystawiany będzie w warszawskim „Ateneum”. - Partie chóralne nagrywaliśmy w bydgoskiej katedrze z Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej - opowiada kompozytor. - Praca nad tak trudnym spektaklem to duży wysiłek emocjonalny, więc cieszę się, że mogłem teraz odetchnąć, pracując nad „Ludźmi Chudego”.


Serial Wojciecha Adamczyka to zabawna opowieść o policjantach nieudacznikach z warszawskiej Pragi. Zadaniem Piotra Salabera było skomponowanie ścieżki dźwiękowej do produkcji.


- Muzyczna czołówka serialu to pastisz filmów z Jamesem Bondem. W nagraniu brał też udział bydgoski gitarzysta, Kuba Kujawa. Co ciekawe, za realizację „Ludzi Chudego” odpowiada ta sama ekipa, która kręciła „Ranczo” - dodaje artysta. - Sam już po raz trzeci współpracuję z Wojtkiem Adamczykiem. Pierwszy raz spotkaliśmy się właśnie w Bydgoszczy, podczas realizacji spektaklu „Lot nad kukułczym gniazdem”.


24 września muzyk wyjedzie do Paryża, gdzie w teatrze „Atelier” odbędzie się premiera spektaklu „Ojcobójcy” w reżyserii Monique Stalens.

Warto wiedzieć


Dwa pierwsze odcinki „Ludzi Chudego” z muzyką Piotra Salabera zobaczyć będzie można już w niedzielę w telewizji Polsat. Początek serialu o godz. 20.


Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo