https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy ma pojawić się nowa ulica, a w jej pobliżu apartamentowiec

Wojciech Mąka
Na blisko 2 hektarach po zakładach Befana mają powstać nowoczesne mieszkania i... całkiem nowa ulica
Na blisko 2 hektarach po zakładach Befana mają powstać nowoczesne mieszkania i... całkiem nowa ulica Tomasz Czachorowski
Jest już gotowy plan zagospodarowania terenów naprzeciwko Opery Nova przy Focha. Nie obyło się bez konfliktów, co wcale nie znaczy, że już ich nie będzie.

Opracowany przez Miejską Pracownię Urbanistyczną plan zagospodarowania obejmuje teren, który dotąd w centrum miasta niektórzy nazywali dziurą po usuniętym zębie. Niegdyś w dużej części mieściły się tu zakłady Befana, po których teren kupiła niemiecka spółka ECE. Obok była też kiedyś siedziba dilera Fiata, teraz - od lat - nie dzieje się tam nic.

Nowy plan zagospodarowania ograniczony ulicami Focha, Brdą, Warmińskiego i Obrońców Bydgoszczy trafi na najbliższą sesję bydgoskiej Rady Miasta.

Czy poznasz miejsce w Bydgoszczy po fragmencie zdjęcia? [Quiz]

Już w czasie jego ustalania nie obyło się bez uwag. Z jednej strony była Opera Nova, z drugiej - ECE. Formalnie Opera nie chciała, żeby po drugiej stronie Focha były obiekty nie związane z pierzeją północnej strony ulicy. Wniosek dotyczył - jak czytamy - „wyznaczenia wzdłuż ulicy F. M. Focha obowiązującej linii zabudowy, a tym samym kontynuacji zabudowy pierzejowej oraz wprowadzenia zapisów dotyczących wysokiego standardu rozwiązań architektonicznych, technicznych i materiałowych”. Wniosek został przez MPU odrzucony.

- Stało się tak, ponieważ gdyby uwzględnić uwagi kierownictwa Opery, należałoby przebudować układ drogowy w tym miejscu, co raczej jest niemożliwe - mówi Anna Rembowicz - Dziekciowska, dyrektorka MPU. - Nie da się ukryć, że kłopoty mieliśmy także z ustaleniem maksymalnej wysokości zabudowy obiektów, które w tym miejscu powstaną...

Czytaj też: Pingwiny w Myślęcinku? Znajdzie się dla nich miejsce. Za 10 mln zł

Przypomnijmy, że ECE od około 2007 roku myślało, żeby na dwuhektarowym terenie między ulicami Focha, Marcinkowskiego i Obrońców Bydgoszczy postawić wielkie centrum handlowe. Ostatecznie z planów zrezygnowano z uwagi na beznadziejne rozwiązania komunikacyjne zaplanowane przez miasto. W 2011 roku spółka chciał sprzedać ten teren, w tym samym czasie kupując teren po dawnych zakładach graficznych, na których miejscu stoją dziś Zielone Arkady. Ostatecznie, od 2014 roku ECE chce przy Focha zbudować wysokiej klasy apartamentowiec.

- Plan na pewno wyklucza budowanie wysokich obiektów tuż przy linii ulicy - mówi dyrektor MPU. - Robiliśmy wizualizacje i taki obiekt w tym miejscu na pewno jest wykluczony. Stanęło więc na tym, że przy ulicy zabudowa będzie wysokości pierzei, nieco wyższe obiekty mogą stanąć już na działkach położonych głębiej. Myślę, że osiągnęliśmy kompromis.

Władze Portu Lotniczego Bydgoszcz informują, że tegoroczna zima była dla lotniska łaskawsza niż zwykle. Przełożyło się to na praktycznie brak utrudnień w ruchu lotniczym spowodowanych śniegiem czy oblodzeniem. Polski rząd zapowiedział wybudowanie nowego Centralnego Portu Lotniczego między Warszawą a Łodzią. Czy jego powstanie może zagrozić bydgoskiemu lotnisku? Napiszemy o tym w czwartkowym wydaniu "Expressu Bydgoskiego" i na www.expressbydgoski.pl

Władze bydgoskiego lotniska podsumowują zimę i wprowadzają n...

Wysokość zabudowy przy ulicach może więc wynieść maksymalnie 16 m, w głębi - nie więcej niż 36 m. W planie zapisano, że obowiązuje kształtowanie nowej zabudowy w sposób umożliwiający zamknięcie osi widokowej ul. Focha, jest też dość ostry rygor wieszania reklam - nie mogą zasłaniać okien i wystroju architektonicznego obiektów.

Jest jednak jeszcze jeden problem. Zgodnie z planem, przez działkę od Obrońców Bydgoszczy do Focha, równolegle do Warmińskiego, ma biec... nowa, otwarta dla ruchu ulica, obsługująca przyszłe budynki. Po pierwsze, na pewno spowoduje ona wzrost kłopotów komunikacyjnych, a po drugie... - To jakiś ukryty dla miasta koszt nowego planu, o którym się nie mówi - uważa Jan Szopiński, wiceprzewodniczący bydgoskiej Rady Miasta. - Ciekaw jestem kosztów budowy tej ulicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polak2017
Też sobie wyobraziłem taki scenariusz i byłby kuszący. Zwłaszcza, jeśli drugi Haven miałby kilka kondygnacji więcej. Gdyby ECE wykombinowała coś innego przy zachowaniu planu piramidy schodkowej, też byłoby nieźle. Ale wojewódzki konserwator zabytków urzędujący w Toruniu zablokował wysokościowiec w tym miejscu, a miasto się podporządkowało.
G
Gość
budynek Nordic Haven , tez taka nowoczesna szklana pyramida z 55 metrami. Byloby to piekne, metropolitalne ramy i wrota do downtown Bydgoszczy i jej pieknego serca- Wyspy Mlynskiej. Mamy przeciez ambicje metropolitalne a wysokie wiezowce sa jednym z indykatorow metropolitalnosci i wielkomiejskosci. Dlatego tam w Centrum trzeba budowac z ambicja i wysoko! Bydgoszcz to nie prowincjonalny Torun gdzie do dzis najwyzszym budynkiem jest gotycka katedra z XV wieku, my sie rozwijamy na potege podczas gdy Krzyzaki sie kurcza.
P
Polak2017
Bydgoszcz nie sprawia wrażenia miasta kapitalistycznego. Jest wręcz odwrotnie. Przecież na logikę, aby mieszkańcy planowanych apartamentów mieli dobry widok na operę (za taką lokalizację ludzie są w stanie wiele zapłacić), 36 metrów da jakieś 2-3 kondygnacje spełniające ten warunek. 55 metrów (Nordic Haven) dorzuciłyby kolejne 3-4 kondygnacje ze świetnym (z góry jeszcze lepszym!) widokiem na ikonę miasta - Operę Nova. Miasto ewidentnie robi na złość niemieckiej firmie ECE, która posiada działkę, aby ta ją odsprzedała np. firmie Nordic, która w Bydgoszczy może robić, co tylko jej się podoba.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski