Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W bydgoskim Exploseum żyje siedem gatunków nietoperzy. Wiosenne liczenie osobników w ostoi

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Miejsca, w których ukrywają się nietoperze są niedostępne dla zwiedzających.
Miejsca, w których ukrywają się nietoperze są niedostępne dla zwiedzających. Exploseum
W Polsce występuje 27 gatunków nietoperzy. Aż siedem z nich zimę spędza w podziemiach DAG Fabrik Bromberg. W bydgoskim Exploseum przewidziano dla nich specjalne miejsce, do którego mieszkańcy i turyści nie mają wstępu.

Tradycyjnie wraz z początkiem wiosny w podziemiach muzeum odbywa się liczenie nietoperzy. Ssaki są objęte ścisłą ochroną i nigdy nie wolno zakłócać ich spokoju, więc zadbano o to, aby mieszkańcy Bydgoszczy nie sprawiali im problemu.

– Jest jeszcze kilka miejsc, gdzie zwiedzający nadal nie będą mogli wchodzić, bo ich stan techniczny nie pozwala na bezpieczne przemieszczenie się. Część budynków jest ostoją nietoperzy, więc z oczywistych względów nie chcemy tam zapraszać ludzi – mówił nam Tomasz Górski, specjalista ds. edukacji z Działu Historii Techniki, gdy rozmawialiśmy o otwarciu trasy ekstremalnej. W ten sposób tłumaczył, dlaczego niektóre z obiektów nie są dostępne dla zwiedzających.

– Chiropterolodzy przeszukali nasze tunele. Udało się odnaleźć kilkadziesiąt zimujących osobników, należących do siedmiu gatunków – poinformowało Exploseum po tegorocznej wiosennej akcji. – Od wielu lat, część naszych podziemi jest przeznaczona wyłącznie dla nietoperzy i nikogo tam nie wpuszczamy, z czego one skwapliwie korzystają. Bardzo się cieszymy z ich obecności, są to bowiem niezwykle urocze zwierzątka – dodano.

Pracownicy muzeum przypominają, że nietoperze należą do gatunków chronionych, którym nie wolno zakłócać spokoju w kryjówkach, ponieważ takie zachowanie może być zagrożeniem dla ich życia. Jednocześnie Exploseum obala mity na temat zagrożenia, jakim mogą być one dla człowieka.

– Uszanujmy je i nie narażajmy, bo są ważną grupą w ekosystemie. Przypominamy też, iż są one absolutnie nieszkodliwe dla człowieka, a historie o osobnikach wkręcających się we włosy to kompletne bzdury – piszą pracownicy placówki o nietoperzach.

Jak czytamy na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, większość gatunków nietoperzy występujących w Polsce przynajmniej przez część swojego życia, wykorzystuje obiekty zbudowane przez człowieka. Zastępują one naturalne schronienia, których w wyniku działań ludzkich ubywa.

W bydgoskim Exploseum żyje siedem gatunków nietoperzy. Wiosenne liczenie osobników w ostoi
Exploseum

– Nietoperze zamiast korzystać z dziupli lub szpar pod odstającą korą, zagospodarowują na miejsca rozrodu strychy i zakamarki w ścianach budynków. W miejsce jaskiń na czas zimowania wybierają piwnice, studnie, stare fortyfikacje oraz otwory w ścianach budynków. Z reguły są to czasowe schronienia niewielkich grup nietoperzy, lecz bywają kolonie liczące nawet kilkaset osobników – informuje GDOŚ.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera