Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 2020 roku czekają nas podwyżki cen owoców. Powodem jest ocieplenie klimatu

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Archiwum Polska Press
Susze, choroby grzybicze, pasożyty i pogodowa huśtawka - wszystko to wpływa na straty w uprawach, zwłaszcza drzew owocowych. W tym roku należy spodziewać się wzrostu cen owoców.

Zmiany klimatu, w tym wyraźne jego ocieplenie, są coraz bardziej widoczne i coraz częściej wpływają na nasze życie. W minionym, 2019 roku przeżyliśmy najcieplejszy w historii pomiarów temperatury lipiec. Ciepła jesień trwa od września 2019 do stycznie 2020. Dni, w których temperatura powietrza spadła poniżej zera można policzyć na palcach jednej ręki. Ponadto, rok 2019 był bardzo suchy, szczególnie na terenach województw Polski centralnej i południowo-zachodniej. Europejska Agencja Środowiska podaje, że do 2050 roku zmiany klimatu obniżą wartość produkcji rolnej aż o 16 proc. i to bez względu na długość okresów suszy oraz liczbę powodzi.

Specjaliści twierdzą, że jeśli tej zimy nie będzie śniegu i ilość opadów się nie zwiększy wówczas zaczynają ginąć z polskich lasów świerki, które mają bardzo płytki system korzeniowy.

Straty w produkcji owoców

Aura oraz to, że wymierają owady zapylające kwiaty roślin, ma bardzo duże znaczenie w sadownictwie.

- Rośliny zaczynają „wariować” - uważa Karol Dąbrowski, botanik, architekt krajobrazu, wieloletni kierownik i współtwórca Ogrodu Botanicznego w Myślęcinku. - Pierwszym czynnikiem jest bardzo długi okres utrzymywania się dodatniej temperatury powietrza. Drugim, długość dnia. Noc się skraca, dzień wydłuża, to rośliny myślą, że to już jest wiosna.

Tego procesu nie można zatrzymać, niektóre już rozpoczęły okres wegetacji (np. niektóre rośliny kwiatowe; irysy i róże nie straciły liści), inne zrobią to za kilka tygodni. Jeśli mrozy nadejdą w lutym lub marcu rośliny te mogą przemarznąć.

- Większość roślin jest do tego przyzwyczajonych ale uszkodzeniu mogą ulec drzewa owocowe - tłumaczy Karol Dąbrowski. - Jeśli tak się stanie, to trzeba się liczyć w dużymi stratami.

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku mogą słabo obrodzić morele i wiśnie, czyli drzewa, które zawiązki kwiatów mają już jesienią.

- U tych gatunków reakcją na dodatnie temperatury może być zbyt wczesne otwieranie się kwiatów – uważa Karol Dąbrowski.
W okresie od marca do maja często występuje pogodowa huśtawka i nocą temperatura często spada poniżej zera. Kwiaty mogą wymarznąć.

Jest jeszcze jedno poważne zagrożenie. Brak zimy, dodatnie temperatury są korzystne dla różnych patogennych organizmów, w tym grzybów. Atakują one zwykle jabłonie, grusze i śliwy. Sadownicy będą musieli zwiększyć liczbę oprysków a to wprost powoduje wzrost kosztów produkcji.

- Za straty w uprawach zapłacimy wszyscy – podkreśla Karol Dąbrowski. - Mniej owoców na rynku oznacza, że ceny pójdą w górę.

Rok ważny dla roślin

Dwa lata temu, na wniosek złożony przez Finlandię, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych proklamowało rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin. Rezolucja ONZ była efektem działań organizacji pracujących na rzecz ochrony środowiska. Hasłem 2020 roku jest „Chroniąc rośliny – chronisz siebie” a jego głównym przesłaniem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się szkodników oraz szerzeniu się chorób roślin. Chodzi o to, by przez odpowiednią ochronę zmniejszyć poziom globalnego ubóstwa, zwiększyć bioróżnorodność ekosystemów i pobudzić rozwój gospodarczy.

- Obecnie, co roku nawet aż 40 procent światowych plonów ulega zniszczeniu przez organizmy szkodliwe dla roślin. W wymiarze finansowym, straty powodowane przez choroby roślin w gospodarce światowej szacowane są na około 220 miliardów dolarów rocznie, a przez szkodniki inwazyjne – około 70 miliardów dolarów – czytamy na profilu sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera