https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Użytkowanie wieczyste 2019. Samorządy powinny zdążyć z wydawaniem zaświadczeń w ustawowym terminie, czyli do końca roku

AIP
- Zmiany które wprowadziliśmy w ustawie o przekształceniu użytkowanie wieczystego we własność usprawnią proces przekształcenia– powiedział wiceminister Artur Soboń.
- Zmiany które wprowadziliśmy w ustawie o przekształceniu użytkowanie wieczystego we własność usprawnią proces przekształcenia– powiedział wiceminister Artur Soboń. Karolina Misztal
905 201 zaświadczeń o przekształceniu wpłynęło do sądów wieczystoksięgowych do połowy roku. To ponad 36 proc. szacowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogólnej liczby użytkowników wieczystych- napisano w komunikacie. Jednocześnie dodano, że największy wzrost wpływu spraw nastąpił w Krakowie, Warszawie, Gliwicach, Wrocławiu i Gdańsku.

- Zmiany które wprowadziliśmy w ustawie o przekształceniu użytkowanie wieczystego we własność usprawnią proces przekształcenia. Aktualne tempo wydawania zaświadczeń umożliwia potwierdzenie przekształcenia w formie zaświadczenia dla wszystkich uprawnionych do końca roku – powiedział wiceminister Artur Soboń, cytowany w komunikacie.

Nowa, ustawowa 99 proc. bonifikata jest znaczną ulgą przy przekształceniu użytkowania wieczystego dla rodzin wielodzietnych, osób z niepełnosprawnościami i kombatantów. Procedury ułatwią skorzystanie z bonifikat niezależnie od terminu wydania zaświadczenia o przekształceniu. Przedsiębiorcy zostaną uchronieni przed rygorem pomocy publicznej. To główne zmiany dokonane w nowelizacji ustawy- czytamy.

Z nowej bonifikaty,zarówno na gruntach samorządowych, jak i skarbowych, przy przekształceniu użytkowania wieczystego skorzystają osoby w szczególnej sytuacji rodzinnej. To pomoc w przekształceniu dla rodzin wielodzielnych z Kartą Dużej Rodziny, osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, inwalidów, kombatantów oraz ofiar represji wojennych i okresu powojennego.

Opłaty wniesione za użytkowanie będą zaliczane automatycznie na poczet opłaty przekształceniowej i jednorazowej a zwrot nadpłaty będzie „z urzędu”. Nowela zapewni uprawnienia do bonifikat według preferencyjnych stawek niezależnie od terminu wydania zaświadczenia o przekształceniu.

Ponadto zmiana ma ograniczyć potrzebę podziałów geodezyjnych do przypadków, w których powierzchnia budynków o funkcji innej niż mieszkaniowa przekracza 30 proc. powierzchni użytkowej wszystkich budynków mieszkalnych. Proces potwierdzania przekształcenia na rzecz przedsiębiorców będzie prostszy. Zasadą jest brak konieczności sporządzenia operatu i oparcie się na wartości rynkowej nieruchomości stanowiącej podstawę ustalenia opłaty przekształceniowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski