Urlop 2020 będzie przymusowy? Wyjaśniamy
Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego:
- urlop przysługuje w każdym roku kalendarzowym,
- urlop ma wymiar zależny od okresu zatrudnienia.
Co do zasady, pracownik, który nie wykorzysta urlopu za rok, w którym urlop mu przysługuje, może go wykorzystać w roku następnym – ma czas do 30 września roku następnego.
Kodeks pracy tylko w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza udzielenie urlopu wypoczynkowego w terminie ustalonym jednostronnie przez pracodawcę, tj. bez zgody pracownika.
Czy urlop będzie przymusowy w 2020? Tarcza 4.0. mocno zmienia zasady pracy
Generalnie pracodawca może narzucić urlop wypoczynkowy pracownikowi tylko w wyjątkowych sytuacjach – jest to możliwe np. w sytuacji określonej w art. 167.1 k.p.:
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 155.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2006 r., sygn. Akt I PK 124/05 wskazuje także na możliwość jednostronnego skierowania pracownika na zaległy urlop. Taka możliwość była więc wcześniej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że także tzw. Tarcza 4.0. wprowadza podobną możliwość.
Zgodnie z art. 15gc ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 pracodawca może jednostronnie, bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, udzielić zaległego urlopu w wymiarze do 30 dni we wskazanym przez siebie terminie. Może to nastąpić również przed 30 września roku następnego po roku, za który przysługuje urlop.
Źródło: Gazeta Podatkowa nr 56
