Zajęcia dla seniorów, kiedyś traktowane z przymrużeniem oka, w ostatnich latach zostały docenione i weszły w okres wielkiej hossy. To już nie tylko luźne pogadanki o zdrowym żywieniu i chorobach trapiących człowieka na starość. To obecnie całkiem poważne oferty edukacyjne na wielu kierunkach z własnymi programami, z indeksami, z samorządami studenckimi, uroczystymi inauguracjami, dyplomami, a nawet... juwenaliami.
Złapać się w sieć
Jeszcze niedawno zajęcia edukacyjne dla seniorów organizowano przede wszystkim w większych miastach, dziś działa już cała sieć uniwersytetów trzeciego wieku również w mniejszych miastach.
Osią zajęć nadal pozostają cykliczne wykłady z różnych dziedzin, często nasycone praktycznymi informacjami i poradami. Dominują nauki humanistyczne, społeczne i o zdrowiu oraz o żywieniu połączone z prowadzeniem rozmaitych kursów, kształcących konkretne umiejętności. Ale są też i nowości na czasie, jak zajęcia komputerowe dla początkujących i zaawansowanych, warsztaty internetowe oraz kursy nauki języków obcych.
Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku, najstarsza tego typu jednostka w naszym województwie, proponuje słuchaczom kilkanaście rodzajów aktywności. Od wykładów, przez sekcję językową, do rehabilitacji.
Niewątpliwą atrakcją UTW są organizowane dla uczestników zajęć liczne wycieczki krajoznawcze, zwłaszcza po najbliższej okolicy i regionie, ale także zagraniczne oraz cieszące się ogromnym powodzeniem przede wszystkim w małych miejscowościach, zbiorowe wyprawy do opery, filharmonii czy teatru, a nawet planetarium.
- To oferta przygotowana specjalnie dla osób w okresie późnej dorosłości - mówi prof. Roman Ossowski, psycholog, związany z uniwersytetami trzeciego wieku w naszym regionie od dwudziestu lat. - Nasi słuchacze to elita osób w jesieni wieku, o szerokich zainteresowaniach, energicznych, ciekawych życia.
W Bydgoszczy prawdziwym weteranem działań na rzecz osób starszych jest Wojewódzki Ośrodek Kultury, który swój uniwersytet trzeciego wieku prowadzi już 18 rok i posiada ok. 1200 słuchaczy.
- W tym roku nowością będzie Uniwersytet Sztuk Wszelakich, który swoje zajęcia prowadził będzie obok UTW - mówi Grażyna Kaczmarek-Piasecka z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury (dawniej WOK). - Jego ofertę stanowi zajęcia związane z szeroko pojętą kulturą.
Marsz w kapeluszach
Innego rodzaju zalety ma Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który, jak przystało na jego organizatora, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, zajmuje się głównie edukacją (kierunki humanistyczno-przyrodnicze). W życiu miasta widoczny jest też jednak i w inny sposób, np. przez tzw. marsze kapeluszowe, organizowanie rokrocznie już od 6 lat.
Najmłodszym tego typu przedsięwzięciem jest Uniwersytet Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Gospodarki, założony w 2010 roku. Poza klasyczną ofertą, w jego programie znaleźć można wiele zajęć, które burzą dawne pojęcia związane z klasycznymi kierunkami edukacji. WSG organizuje również zajęcia w swoich filiach ulokowanych poza Bydgoszczą, m.in. w Białych Błotach, Nowej Wsi Wielkiej, Gniewkowie i Chełmży.
Poza miastami wojewódzkimi, placówki edukacyjne dla seniorów znaleźć można np. w Świeciu, Barcinie i Mogilnie.