
Czeka nas plaga kleszczy i komarów. Jakie choroby roznoszą i jak się ich ustrzec?
Najnowsza analiza Centrum Badawczego (Joint Research Centre, JRC), które działa jako jednostka administracyjna Komisji Europejskiej wykazała, że ocieplenie klimatu wpływa na mnożenie najniebezpieczniejszych pasożytów: komarów i kleszczy. Unia ostrzega, że to z plagą tych owadów i pajęczaków możemy mieć do czynienia tej wiosny, a to może wiązać się ze wzrostem liczby zakażeń bardzo groźnymi chorobami, przenoszonymi przez komary i kleszcze: boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu.
Więcej o zagrożeniu i profilaktyce, związanymi z chorobami przenoszonymi przez komary i kleszcze na kolejnych slajdach -->>
zobacz najnowszy odcinek z cyklu Kudłatych Świat":

Czeka nas plaga kleszczy i komarów. Jakie choroby roznoszą i jak się ich ustrzec?
Na unijnej liście najgroźniejszych pasożytów znalazły się dwa gatunki kleszczy: pastwiskowy, który występuje na terenach dzikich i łąkowy - do niedawna również spotykany poza miastami. Niepokojąca jest ekspansja tego drugiego gatunku, którego przedstawicieli znaleźć można coraz częściej na terenach zurbanizowanych. W miastach kleszcze łąkowe występują w parkach, osiedlowych terenach zielonych, miejskich trawnikach, przyulicznych pasach zieleni.

Czeka nas plaga kleszczy i komarów. Jakie choroby roznoszą i jak się ich ustrzec?
Innym gatunkiem groźnym dla ludzi jest obrzeżek gołębi to pasożyt bytujący na ciele ptaków. Jest także groźny dla ludzi. Najczęściej spotykany jest na strychach, poddaszach i wieżach kościołów, gdzie ukrywa się w szparach ścian czy futrynach. Z kryjówek wychodzi natomiast w poszukiwaniu żywiciela. W przypadku braku lub niedostatecznej liczby gołębi, obrzeżki przechodzą do mieszkań przez szczeliny w ścianach i oknach, przez otwarte okna i drzwi, a także kanały wentylacyjne.

Czeka nas plaga kleszczy i komarów. Jakie choroby roznoszą i jak się ich ustrzec?
W Polsce od wielu lat zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu występowały głównie na terenach endemicznych w dawnym województwie białostockim, suwalskim i olsztyńskim. Od 1993 roku liczba zgłoszonych zachorowań pokaźnie wzrosła w porównaniu z okresem poprzednim i co roku zgłasza się od 181 do 267 przypadków. Od kilku lat Polsce niepokojąco wzrosła liczba zachorowań na tę chorobę w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, opolskim i mazowieckim. Nie ma leczenia przyczynowego kleszczowego zapalenia mózgu - leczenie tej choroby jest wyłącznie objawowe. Najpewniejszym sposobem zabezpieczenia się przed tą chorobą jest szczepienie ochronne.