Wcześniej "The Wall Street Journal" informował, powołując się na unijnych urzędników, że nowe sankcje mają dotyczyć przede wszystkim banków i rodzin rosyjskich oligarchów. Unia Europejska ma także, we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, pracować nad wywieraniem presji na kraje trzecie, które umożliwiają rosyjskim obywatelom i firmom korzystanie z aktywów znajdujących się poza Rosją i poza zasięgiem zachodnich sankcji.
Wśród środków, o których toczą się dyskusje ma być stworzenie czarnej listy, na której mają znaleźć się kraje pomagające Rosji omijać sankcje. Głównym celem unijnych i amerykańskich dyplomatów ma być bowiem pozbycie się luk w sankcjach i zaostrzenie ich wpływu. Rządy mają też pracować nad nowymi środkami mającymi na celu zakłócenie łańcuchów dostaw, aby uniemożliwić Rosji prowadzenie wojny. Unijni urzędnicy mają się również zastanawiać nad utrudnieniem korzystania z kryptowalut w celu uniknięcia sankcji.
Wniosek w sprawie nowego pakietu sankcji ma zostać przedłożony Komisji Europejskiej w przyszłym tygodniu. Propozycja musiałaby wówczas zostać uzgodniona przez wszystkie 27 państw członkowskich.
Tymczasem mimo obowiązywania sankcji, w ostatnich dniach rosyjski rubel odrobił prawie wszystkie straty wobec dolara, jakie zanotował po wybuchu wojny. Może to świadczyć o tym, że rosyjski bank centralny mimo zablokowania części jego rezerw na zachodzie, znalazł sposoby omijania sankcji i zdobywania środków na stabilizację krajowej waluty.
- Kolejne spotkanie Kułeby z Ławrowem. Podano termin
- Rosjanie zgodzili się na ewakuację cywilów. Czy znowu otworzą ogień do uciekających?
- Głosowanie nad odwołaniem Grodzkiego. Pęk: Może senatorowie pójdą po rozum do głowy
- Zdemoralizowani Rosjanie odmawiają wykonywania rozkazów, zestrzelili własny samolot
Źródło: Polskie Radio 24
