Umowa o pracę w Polsce będzie rarytasem? Szykują się zmiany w prawie pracy!

JSZaktualizowano 
Umowy o pracę mogą być mniej elastyczne. Zmiany w kodeksie pracy zbliżają się wielkimi krokami – właśnie do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji trafiła propozycja zmian. Pracodawcy być może będą zmuszeni do podawania przyczyn wypowiedzenia w przypadku umów, które są zawierane na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy.

Umowa o pracę - trzeba będzie tłumaczyć się z powodów rozwiązania?

Aktualnie Kodeks pracy w art. 30 par. 4 mówi o obowiązku wskazania przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy w dwóch przypadkach:

  • jeśli chodzi o rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia (w takim wypadku rodzaj umowy nie ma znaczenia);
  • jeśli chodzi o wypowiedzenie umowy o pracę zawartą na czas nieokreślony.

Gdyby zmiany proponowane w Senacie doszły do skutku, pracodawca musiałby tłumaczyć się z rozwiązania umowy nawet wtedy, gdy zawarł ją z pracownikiem na 6 miesięcy.

Nowy Kodeks pracy - zobacz najnowsze pomysły w materiale wideo.

Umowy o pracę będą mniej elastyczne? Pracodawcy nie będą chcieli ich dawać?

Według raportu organizacji Pracodawcy RP spory odsetek umów o pracę stanowią umowy na czas określony. Jeśli pracodawcy będą zmuszeni do podawania podstaw rozwiązania umowy, mogą nie chcieć jej nawiązać – pracownicy będą więc postawieni w trudnej sytuacji, ponieważ umowa o pracę jest bardziej korzystna niż umowa o dzieło lub umowa zlecenie. To umowa o pracę najlepiej chroni pracownika.

Jak czytamy w raporcie organizacji Pracodawcy RP:

zbytnie usztywnienie systemu prawa pracy, w szczególności zasad rozwiązywania umów na czas określony może spowodować skutki odwrotne od zamierzonych – zamiast przyczynić się do szerszego stosowania umów o pracę, doprowadzi do wzrostu zatrudnienia pozapracowniczego.

Źródło: Pracodawcy RP

10 powodów, przez które się zwalniamy. Dlaczego pracownicy o...

10 dochodowych zawodów, do których nie potrzeba studiów - na...

Wideo

Materiał oryginalny: Umowa o pracę w Polsce będzie rarytasem? Szykują się zmiany w prawie pracy! - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 205

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Cześć Panowie :) ,Mam na imie Sylwia i mam 25 lat jeżeli masz ochotę Napisz do mnie na www.wyspakobiet.eu jeśli jesteś miłośnikiem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Milutko :)

b
bog fura smarfon chuj
2019-05-04T17:07:16 02:00, Gość:

Jak w tej Polsce ma byc dobrze ? Pytam jak ? Wiecznie robią Nam pod górkę, kompletnie Nam nie pomagają.!!!!!!

2019-05-06T18:46:44 02:00, Gość:

Zgadzam się w pełni.

Czesc Panowie- jestem seksownym facetem, członkiem PIS i szukam innego seksownego faceta z duzym przyrodzeniem ( najlepiej członkiem PIS) do wyuzdanego seksu na plebanii. Piszcie do www.diecezjabydgoska.pl

G
Gość

Cześć Panowie :) ,Mam na imie Sylwia i mam 25 lat jeżeli masz ochotę Napisz do mnie na www.wyspakobiet.eu jeśli jesteś miłośnikiem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Milutko :)

b
bog fura komóra chuj
2019-05-07T11:37:00 02:00, Mądry%:

Kościół nie jest Polski,jest jedną z wielu sekt ogłupiających ludzi na całym świecie wiarą w gusła☻

Czesc Panowie- jestem seksownym facetem, członkiem PIS i szukam innego seksownego faceta z duzym przyrodzeniem ( najlepiej członkiem PIS) do wyuzdanego seksu na plebanii. Piszcie do www.diecezjabydgoska.pl

b
bog honor chuj
2019-05-07T12:33:05 02:00, Gość:

Cześć Panowie :) , Mam na imie Sylwia i mam 25 lat jeżeli masz ochotę Napisz do mnie na https://sexanons.eu/profilSylwia25 jeśli jesteś miłośnikiem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Milutko :)

2019-05-07T22:02:41 02:00, Gość:

Spadaj

Czesc Panowie- jestem seksownym facetem, członkiem PIS i szukam innego seksownego faceta z duzym przyrodzeniem ( najlepiej członkiem PIS) do wyuzdanego seksu na plebanii. Piszcie do www.diecezjabydgoska.pl

G
Gość
2019-05-07T12:33:05 02:00, Gość:

Cześć Panowie :) , Mam na imie Sylwia i mam 25 lat jeżeli masz ochotę Napisz do mnie na https://sexanons.eu/profilSylwia25 jeśli jesteś miłośnikiem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Milutko :)

Spadaj

G
Gość
2019-05-07T20:15:36 02:00, Gość:

Witam Panów :) , Mam na imie Kasia i mam 24 lata jeżeli masz ochotę Napisz do mnie na https://sexanons.eu/profilKasia jeśli jesteś miłośnikiem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Milutko :)

Spadaj.

G
Gość

Nie "odwrotne od zamierzonych" lecz odwrotne DO zamierzonych.

Oj, nieuki z tych pismaków.

M
Mądry%

Kościół nie jest Polski,jest jedną z wielu sekt ogłupiających ludzi na całym świecie wiarą w gusła☻

G
Gość
2019-05-05T07:13:38 02:00, Gość:

Brednie

Umowa o pracę nie jest problemem tylko kiepskie zarobki proponowane przez prywaciarzy. Szef wiecznie nie ma kasy, placi grosze, a po roku kupuje sobie nowy dom. Zeby założyć biznes oszukiwał i potem to samo robi z pracownikami. Ot i cała prawda o przeciwnikach PiS.

Dokladnie

G
Gość

dziwki24.pl - Napalone Kobiety z Twojej Okolicy ogłaszają się i szukają przygodnego seksu jeszcze dziś! Mamuśki, studentki, nauczycielki, rozwiedzione i te które chcą zdradzic mężów na portalu randkowym www.dziwki24.pl

J
Janek

Jak nie Beda dawać umów o pracę to będą sami je..... c

G
Gość
2019-05-05T07:44:03 02:00, Gość:

Pracuję u takiego złodzieja "biznesmena" juz 8 lat. Umowy na najnizszej krajowej i wypłaty z opoznieniem 2 miesiecznym. Najlepiej dziada zglosic do PIPu i niech wiecej ludzi nie traktyje jak zera.

Dlaczego nie zmienisz pracy?

G
Gość
2019-05-06T14:08:28 02:00, Marko:

Pracuje ponad 20 lat i jest coraz gorzej.To co wyprawiają pracodawcy to się w głowie nie miesci,są bezkarni i tak się czuja.Gdzie jest PIP?Ta instytucje powinni zaorać i jeszcze od początku zbudowac.

Masz rację, pip to fikcja... Ich odpowiedź jest zawsze taka sama: "trzeba iść do sądu pracy", to po co jest pip?

C
Czytelniczka
2019-05-02T15:49:42 02:00, Mariusz:

Każdy pracownik jest dobry jak mu się pcha do kieszeni.Zwolnie wszystkich i będę siedział sam i będę mieć kasę i spokój

2019-05-06T14:14:58 02:00, Marko:

Co za debil!!!

Jakby każdy w ten sposób myślał to bezrobocie przejęło by większą połowę tych nowych bloków i wieżowców. Nie chodzi o to by ładować do kieszeni. Ale aby stawka była warta wykonanej pracy.

Dodaj ogłoszenie