Pod koniec 2023 roku ogłoszono, że Bydgoszcz otrzyma dofinansowanie na realizację trzech zadań zgłoszonych w 8. edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Miasto ubiegało się m.in. o środki na budowę kąpieliska. Na to zadanie otrzymano 8 mln zł. Oferty w przetargu na realizację inwestycji były dwie. Obie zdecydowanie za wysokie. Ostatecznie najniższa była oferta dodatkowa złożona przez firmę Ebud – Przemysłówka.
Aby wybrać wykonawcę i podpisać umowę, na październikowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy konieczne było wprowadzenie zmian w budżecie miasta oraz wieloletniej prognozie finansowej. Radni zgodzili się na dołożenie do inwestycji 15 mln zł.
Wykonawca po podpisaniu umowy ma 2,5 roku na realizację zadania. W pierwszej kolejności w ciągu 12 miesięcy musi opracować dokumentację projektową. Na efekt końcowy trzeba poczekać przynajmniej do połowy 2027 roku.
Plaża w otoczeniu zieleni
W parku położonym w pobliżu hal sportowych przy ul. Toruńskiej ma powstać zbiornik przepływowy o powierzchni ok. 3000 metrów kw. wraz z kanałem doprowadzającym i odprowadzającym wodę z rzeki z przeznaczeniem na miejskie kąpielisko.

Projekt zakłada m.in. powstanie trawiastej plaży, strefy rekreacyjnej, pomostów, budynku z niezbędnym zapleczem socjalno-gospodarczym, elementów użytkowych (prysznice, wieży dla ratowników, przebieralni) oraz nasadzenia drzew, krzewów, szuwarów i trawy. Dojazd i dojście do kąpieliska zapewni nowy układ komunikacyjny wraz z odwodnieniem. Obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wstęp na kąpielisko będzie bezpłatny. W ramach inwestycji nie są planowane nowe parkingi – wykorzystywane będą istniejące zlokalizowane przy sąsiednich halach sportowych. Projekt uwzględnia zachowanie cennych przyrodniczo zadrzewień o charakterze łęgowym z udziałem olszy, wierzb i topoli. Zbiornik powstanie na polanach, pomiędzy skupiskami drzew.
Nie wszyscy są za
Głos na „nie” dla budowy kąpieliska w parku Centralnym od lat podtrzymuje stowarzyszenie MODrzew. Jego zdaniem sam obiekt jest w mieście potrzebny, ale wybrano złą lokalizację.
– Nie ma szans, aby wybudować kąpielisko tak, aby nie zniszczyć parku Centralnego – uważa stowarzyszenie.
MODrzew pomysł nazwał krótkowzrocznym i na dłuższą metę szkodliwym, zachęcając do podpisywania petycji przeciwko budowie kąpieliska – od lipca zebrano ich blisko 230.
Miasto odpowiadało, że przed wyborem lokalizacji zbiornika przeprowadzono szczegółowe inwentaryzacje przyrodnicze. – Eksperci wybrali miejsce na kąpielisko, które do minimum ogranicza ingerencję w rosnące w parku drzewa i krzewy. Na etapie projektu szczególną uwagę zwrócimy na jak najlepsze wykorzystanie istniejącej zieleni w nowe kąpielisko – tłumaczono.
O zainteresowaniu bydgoszczan budową otwartego kąpieliska w mieście mogą świadczyć wyniki głosowania z 2021 roku na priorytetowe inwestycje w mieście. Na taką propozycję oddano blisko 3500 głosów. Warto zaznaczyć jednak, że wówczas mówiono o wyborze jednej z trzech lokalizacji – oprócz parku Centralnego był to Balaton na Bartodziejach i tereny przy Astorii
